| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Wadliwe wykonywanie dzieła uprawnia do odstąpienia od umowy

Wadliwe wykonywanie dzieła uprawnia do odstąpienia od umowy

Spółka jawna podpisała 12 września 2007 r. umowę o dzieło, której przedmiotem było wykonanie fontanny w siedzibie spółki, wraz z wymianą instalacji i przebudową ścian wewnętrznych. Prace miały rozpocząć się 14 września i potrwać do 30 listopada. Tymczasem podczas kontroli 15 października okazało się, że prace są na początkowym etapie, a ponadto przebudowa odbiega od poczynionych ustaleń i jest wadliwa technologicznie. Czy w takiej sytuacji możliwe jest niezwłoczne odstąpienie od umowy?


W analizowanej sytuacji można jednak z powodzeniem skorzystać również z art. 636 k.c., który mówi o skutkach wadliwego czy też sprzecznego z ustaleniami wykonywania dzieła. W takiej sytuacji konieczne jest dodatkowe wezwanie zamawiającego do zmiany sposobu wykonywania umowy. Jeśli nie przyniesie ono skutku, zamawiający może postąpić dwojako - może odstąpić od umowy albo powierzyć dalsze prace innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego. W tym celu może zażądać wydania materiałów i niewykończonego dzieła. Na wypadek oporu wykonawcy może jednak okazać się konieczne przeprowadzenie procesu w sądzie (np. o wydanie rzeczy w trybie art. 222 par. 1 k.c.). Jak widzimy ten sposób odstąpienia jest jednak trudniejszy i obwarowany dodatkowymi warunkami. Jeśli zatem zamawiającemu zależy na szybkim rozwiązaniu kontraktu, powinien skorzystać z drogi przewidzianej w art. 635 k.c.


Przechodząc do skutków odstąpienia należy wskazać, że strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy. Może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. Kontrowersyjne są skutki odstąpienia od umowy o dzieło. Przeważające są poglądy przyznające mu skutek ex nunc. W tym wypadku zatem nie traktuje się takiej umowy jako niezawartej, ale tylko rozwiązanej na przyszłość - w mocy pozostają zatem dotychczasowe postanowienia. Podobnie obowiązek rozliczenia między stronami również działa na przyszłość. Wydaje się, że takie ujęcie problemu jest najbliższe pragmatyce. Nie byłoby przecież zasadne zniszczenie częściowo już wykonanego dzieła. Warto jednak wskazać na odmienny pogląd - w wyroku SA w Poznaniu z 27 lutego 2001 r. (sygn. akt I ACa 981/00, Pr.Gosp. z 2002 r. nr 6, poz. 54) czytamy: przepisy umowy o dzieło (...) regulują możliwość odstąpienia od umowy, czyli złożenia oświadczenia woli, na skutek którego stosunek prawny wygasa od momentu zawarcia umowy (ex tunc). W tym wypadku strony nie są zobowiązane do spełnienia swoich świadczeń, a świadczenia już spełnione podlegają zwrotowi.


NA CO TRZEBA ZWRÓCIĆ UWAGĘ

• W sytuacji opóźnienia w pracach i dodatkowo wadliwego ich wykonywania zamawiający może odstąpić od umowy w trybie art. 635 kodeksu cywilnego, stwierdzając, że opóźnienie w wykonaniu dzieła jest na tyle istotne, że nie jest prawdopodobne, by zamawiający zmieścił się w terminie.

• Zamawiający może też odstąpić od umowy w wypadku wadliwego lub niezgodnego z umową działania wykonawcy. Wówczas powinien jednak wyznaczyć wykonawcy odpowiedni termin do poprawy.

Adam Malinowski

radca prawny

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 77 par. 2, art. 491 oraz art. 635-636 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK