| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Przedsiębiorca nie może wykraczać poza branżę, w której działa w swoim kraju

Przedsiębiorca nie może wykraczać poza branżę, w której działa w swoim kraju

Przedsiębiorca prowadzi w Niemczech firmę produkującą ubrania. Planuje poszerzenie działalności i uruchomienie produkcji odzieży w Polsce. Chce jednocześnie prowadzić w naszym kraju reklamę i promocję swojej firmy. Czy taką działalność może prowadzić w formie filii?


CO WYNIKA Z PRZEPISÓW


Przedsiębiorcą, w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Z kolei przedsiębiorca zagraniczny oznacza, na mocy art. 5 pkt 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, osobę zagraniczną wykonującą działalność gospodarczą za granicą.


Przedsiębiorcy zagraniczni mogą wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej w dwóch formach: oddziału lub przedstawicielstwa. Obie formy prowadzenia działalności gospodarczej są zarezerwowane tylko dla przedsiębiorców zagranicznych. Zasady tworzenia i funkcjonowania oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych szczegółowo reguluje rozdział 6 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.


Obie formy prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych nie są tożsame, zarówno pod względem prawnym, jak również jakościowo i pojęciowo. Przede wszystkim różnią się one celem działania oraz jego zakresem, sposobem wpisu do stosownych rejestrów, a także rodzajem rejestru, do którego należy dokonać wpisu.


ANALIZA PRAWNA


Na postawie art. 85 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (u.s.d.g) przedsiębiorcy zagraniczni mogą tworzyć oddziały. Taki oddział tworzy się na zasadzie wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej. Z kolei na mocy art. 93 u.s.d.g przedsiębiorcy zagraniczni mogą tworzyć przedstawicielstwo.


Najistotniejszą różnicą pomiędzy oddziałem a przedstawicielstwem przedsiębiorcy zagranicznego jest zakres i cel ich działania. Oddział przedsiębiorcy zagranicznego jest tworzony wyłącznie w celu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego, działa również tylko i wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności takiego przedsiębiorcy (art. 86 u.s.g.d.).


Oznacza to, że przedsiębiorca zagraniczny wykonujący działalność gospodarczą tylko w zakresie świadczenia usług transportowych nie może utworzyć w Polsce oddziału swojej firmy i świadczyć usługi, np. w branży spożywczej. Nie pokrywa się to bowiem z przedmiotem działalności przedsiębiorcy zagranicznego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK