| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jak przedsiębiorca ustanawia pełnomocnika

Jak przedsiębiorca ustanawia pełnomocnika

Przedsiębiorca wpisany do ewidencji działalności gospodarczej może angażować pełnomocników na podstawie umowy w zwykłej formie pisemnej. Przedsiębiorca wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego powinien dla prowadzenia spraw przedsiębiorstwa udzielić prokury.


Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może działać osobiście, przez pracowników lub przez osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnych. Może też działać przez pełnomocników. Gdy jest osobą fizyczną, podlegającą wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej, nie może powołać prokurenta. Wolno mu tylko udzielić zwykłego pełnomocnictwa. Przedsiębiorcy wpisani do KRS mogą mieć i pełnomocników, i prokurentów.


Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Powinno ono być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie. Do czynności przekraczających zwykły zarząd potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.


Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest forma szczególna, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.


Raz udzielone pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane. Jedyny wyjątek stanowi przypadek, w którym wcześniej udzielający pełnomocnictwa (mocodawca) zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego, będącego podstawą pełnomocnictwa. Ponadto z mocy prawa pełnomocnictwo wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika. W udzielanym pełnomocnictwie można jednak zawrzeć inne rozwiązanie. Uprawnienia mocodawcy czy pełnomocnika mogą kontynuować ich następcy.


Co do zasady pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonuje w imieniu mocodawcy, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa, albo że ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy.


Pełnomocnik może ustanowić dla mocodawcy innych pełnomocników tylko wtedy, gdy umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.


Jeżeli mocodawca ustanowił kilku pełnomocników z takim samym zakresem umocowania, każdy z nich może działać samodzielnie, jeżeli nic innego nie wynika z treści pełnomocnictwa.


Po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik obowiązany jest zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa.


Jeżeli pełnomocnik po wygaśnięciu umocowania dokona w imieniu mocodawcy czynności prawnej w granicach pierwotnego umocowania, czynność prawna jest ważna, chyba że druga strona o wygaśnięciu umocowania wiedziała lub z łatwością mogła się dowiedzieć.


Jeśli pełnomocnik nie ma umocowania do określonej czynności albo przekroczy zakres pełnomocnictwa, ważność tej czynności (np. zawartej w ten sposób umowy) zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta.


Druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy. Gdy termin upłynie i umowa nie zostanie potwierdzona, kontrahent ów jest wolny od zobowiązań wynikających z umowy. Ponadto w braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę, nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.


ED

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK