| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jak przebiega kontrola w toku postępowania przed Prezesem UOKiK

Jak przebiega kontrola w toku postępowania przed Prezesem UOKiK

Od 10 sierpnia zmieniły się przepisy określające tryb i sposób przeprowadzania kontroli przedsiębiorców w toku postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Nowe zasady dotyczą przedsiębiorców, u których prowadzona jest kontrola w toku postępowania: wyjaśniającego, antymonopolowego, w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Kontrolę mogą prowadzić pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej.

 


Kontrolowany przedsiębiorca ma obowiązek zapewnienia kontrolującym warunków do sprawnego jej przeprowadzenia (§ 6 rozporządzenia). Przykładowo - przedsiębiorca jest zobowiązany na żądanie kontrolujących skopiować dokumenty i wydruki z posiadanych baz danych. Dodatkowo jest zobowiązany zapewnić kontrolującym samodzielne zamknięte pomieszczenie, jeżeli jest to niezbędne do przeprowadzenia kontroli, oraz wydzielone miejsce do przechowywania dokumentów i zabezpieczonych przedmiotów. Przepisy nakazują także udostępnić kontrolującym posiadane środki łączności (telefon, faks, Internet).


Kontrola kończy się sporządzeniem protokołu. W rozporządzeniu została szczegółowo określona jego następująca zawartość:

1) dane kontrolowanego,

2) data rozpoczęcia i zakończenia kontroli,

3) imię, nazwisko i stanowisko służbowe kontrolującego,

4) określenie przedmiotu i zakresu kontroli,

5) opis stanu faktycznego ustalonego w trakcie kontroli,

6) opis załączników,

7) informacja o pouczeniu kontrolowanego o prawie zgłaszania zastrzeżeń do protokołu oraz o prawie odmowy podpisania protokołu (§ 7 rozporządzenia).


Przed podpisaniem protokołu kontroli przedsiębiorca może, w terminie 3 dni od przedstawienia mu go do podpisu, złożyć na piśmie zastrzeżenia do tego protokołu (§ 9 ust. 2 rozporządzenia). Co istotne, w zastrzeżeniach może wskazać kontrolującemu dodatkowe czynności kontrolne, które ten powinien w jego opinii wykonać. Skutkiem wniesienia przez przedsiębiorcę zasadnych zastrzeżeń powinna być odpowiednia zmiana lub uzupełnienie protokołu.


Kontrolujący mają także możliwość dokonania kontroli w trybie uproszczonym (§ 10 rozporządzenia). Tryb ten można stosować, jeżeli jest to uzasadnione ze względu na przedmiot postępowania. Z kontroli w trybie uproszczonym nie sporządza się protokołu, lecz jedynie sprawozdanie.


- rozporządzenie Rady Ministrów z 17 lipca 2007 r. w sprawie kontroli w toku postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - Dz.U. Nr 134, poz. 936


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK