| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jak przebiega kontrola w toku postępowania przed Prezesem UOKiK

Jak przebiega kontrola w toku postępowania przed Prezesem UOKiK

Od 10 sierpnia zmieniły się przepisy określające tryb i sposób przeprowadzania kontroli przedsiębiorców w toku postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Nowe zasady dotyczą przedsiębiorców, u których prowadzona jest kontrola w toku postępowania: wyjaśniającego, antymonopolowego, w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Kontrolę mogą prowadzić pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej.

 


Kontrolowany przedsiębiorca ma obowiązek zapewnienia kontrolującym warunków do sprawnego jej przeprowadzenia (§ 6 rozporządzenia). Przykładowo - przedsiębiorca jest zobowiązany na żądanie kontrolujących skopiować dokumenty i wydruki z posiadanych baz danych. Dodatkowo jest zobowiązany zapewnić kontrolującym samodzielne zamknięte pomieszczenie, jeżeli jest to niezbędne do przeprowadzenia kontroli, oraz wydzielone miejsce do przechowywania dokumentów i zabezpieczonych przedmiotów. Przepisy nakazują także udostępnić kontrolującym posiadane środki łączności (telefon, faks, Internet).


Kontrola kończy się sporządzeniem protokołu. W rozporządzeniu została szczegółowo określona jego następująca zawartość:

1) dane kontrolowanego,

2) data rozpoczęcia i zakończenia kontroli,

3) imię, nazwisko i stanowisko służbowe kontrolującego,

4) określenie przedmiotu i zakresu kontroli,

5) opis stanu faktycznego ustalonego w trakcie kontroli,

6) opis załączników,

7) informacja o pouczeniu kontrolowanego o prawie zgłaszania zastrzeżeń do protokołu oraz o prawie odmowy podpisania protokołu (§ 7 rozporządzenia).


Przed podpisaniem protokołu kontroli przedsiębiorca może, w terminie 3 dni od przedstawienia mu go do podpisu, złożyć na piśmie zastrzeżenia do tego protokołu (§ 9 ust. 2 rozporządzenia). Co istotne, w zastrzeżeniach może wskazać kontrolującemu dodatkowe czynności kontrolne, które ten powinien w jego opinii wykonać. Skutkiem wniesienia przez przedsiębiorcę zasadnych zastrzeżeń powinna być odpowiednia zmiana lub uzupełnienie protokołu.


Kontrolujący mają także możliwość dokonania kontroli w trybie uproszczonym (§ 10 rozporządzenia). Tryb ten można stosować, jeżeli jest to uzasadnione ze względu na przedmiot postępowania. Z kontroli w trybie uproszczonym nie sporządza się protokołu, lecz jedynie sprawozdanie.


- rozporządzenie Rady Ministrów z 17 lipca 2007 r. w sprawie kontroli w toku postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - Dz.U. Nr 134, poz. 936


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK