| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jakie skutki ma zadanie pytania w sprawie treści specyfikacji przetargowej

Jakie skutki ma zadanie pytania w sprawie treści specyfikacji przetargowej

Treść specyfikacji przetargowej, którą pobraliśmy z Internetu, nie jest dla nas jasna. W jaki sposób możemy wyjaśnić nasze wątpliwości?


RADA


Mogą Państwo zadać zamawiającemu zapytanie, przynajmniej 6 dni przed upływem terminu składania ofert. Proszę także pamiętać o częstym sprawdzaniu, czy nie pojawiły się na stronie internetowej odpowiedzi na zapytania do specyfikacji przetargowej mające wpływ na treść i interpretację jej zapisów. Skutki i tryb złożenia zapytania przedstawiamy w uzasadnieniu.


UZASADNIENIE


Pytanie powinni Państwo zadać w sposób dopuszczony w danym postępowaniu. Jest to forma pisemna, chyba że zamawiający dopuścił także stosowanie formy faksowej lub elektronicznej.


Aby zamawiający miał obowiązek udzielić Państwu odpowiedzi na zapytanie, należy zadać je nie później niż na 6 dni przed upływem terminu składania ofert. W przypadku postępowań toczących się w trybie przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem termin ten wynosi 4 dni. Jeśli zapytanie wpłynie później, zamawiający nie musi (lecz może) udzielić na to zapytanie odpowiedzi.


WAŻNE!

Zapytania w sprawie przetargu należy zadawać nie później niż na 6 dni przed upływem terminu składania ofert lub 4 dni w przypadku postępowań toczących się w trybie przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem.


Odpowiedź na zapytanie zamawiający przekaże nie tylko Państwu, ale także wszystkim przedsiębiorcom, którym przekazał specyfikację istotnych warunków zamówienia (SIWZ). Ponadto, jeśli specyfikacja została zamieszczona na stronie internetowej, co jest wymagane w przypadku przetargów nieograniczonych, zamawiający musi zamieścić treść odpowiedzi na tej stronie. Udzielając odpowiedzi, zamawiający nie ujawnia przedsiębiorcy, który zadał zapytanie. Wykonawcy mogą mieć zatem pewność, że zadając zapytanie, nie ujawnią swojego zainteresowania danym przetargiem. Ułatwi im to konkurowanie z innymi firmami. Jeżeli zamawiający, udzielając odpowiedzi, poda źródło zapytania, naruszy art. 38 ust. 2 Prawa zamówień publicznych, narażając się na protesty.


W wyniku otrzymania zapytań zamawiający może zwołać zebranie wszystkich wykonawców w celu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących treści SIWZ. Jeśli specyfikacja udostępniana jest na stronie internetowej, zamawiający zamieszcza tam także informację o terminie takiego zebrania. Zamawiający przekazuje wszystkim wykonawcom, którym przekazał specyfikację, informacje wynikające z odbytego spotkania. W szczególności przedstawia zapytania (bez ujawniania ich źródła) i udzielone wyjaśnienia. Informacje te zamieszcza również na stronie internetowej przetargu.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »