| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Użyczenie nieruchomości na potrzeby działalności gospodarczej

Użyczenie nieruchomości na potrzeby działalności gospodarczej

Ojciec jest właścicielem nieruchomości, którą chce użyczyć synowi na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Jakie wywoła to skutki podatkowe?

RADA

 

Opodatkowanie nieodpłatnego świadczenia usług będzie podlegać opodatkowaniu VAT, gdy ojcu w związku z nabyciem tego budynku przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Użyczenie takie nie wywoła żadnych skutków na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn. Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.

Uzasadnienie

Użyczenie takie może wywołać natomiast skutki w VAT, jeśli w związku z użyczaną nieruchomością ojcu przysługiwało prawo do odliczenia, zwłaszcza gdy uprawnienie to przysługiwało przy nabyciu tej nieruchomości. W takim przypadku dojdzie do nieodpłatnego świadczenia usług podlegającego opodatkowaniu VAT (art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług). W przeciwnym razie - w szczególności gdy ojciec nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest z tego tytułu podatnikiem VAT - użyczenie takie nie wywoła żadnych skutków w VAT.

Użyczenie nieruchomości powoduje, co do zasady, powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym u użyczającego. Powoduje również powstanie przychodu z działalności gospodarczej u osoby biorącej w użyczenie, jeśli użyczenie następuje na cele działalności gospodarczej. Nie dotyczy to jednak przypadków użyczenia przez ojca nieruchomości synowi.

Wynika to z przepisów art. 16 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (który to przepis wyłącza w takim przypadku powstanie przychodu z tytułu użyczenia nieruchomości) oraz art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (który to przepis zwalnia z podatku wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn).

W konsekwencji użyczenie przez ojca nieruchomości synowi na potrzeby prowadzonej przez tego syna działalności gospodarczej nie wywołuje żadnych skutków na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na zakończenie pragnę wskazać, że użyczenie przez ojca nieruchomości synowi (np. na potrzeby działalności gospodarczej syna) nie wywoła również żadnych skutków na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn. Nie jest to zdarzenie podlegające opodatkowaniu któremukolwiek z tych podatków.

l art. 8 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Jan Ksedowski

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Domagała

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »