| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Majątek dłużnika w postępowaniu naprawczym

Majątek dłużnika w postępowaniu naprawczym

Postępowanie naprawcze toczy się poza sądem. Jednakże sąd bada w tym postępowaniu oświadczenie o jego wszczęciu, pod kątem dopuszczalności i zgodności z prawem, a następnie zajmuje się zatwierdzeniem zawartego układu.


W postępowaniu naprawczym dłużnik dysponuje wieloma przywilejami, na przykład podlega ochronie przed egzekucją prowadzoną przez wierzycieli, zawieszone jest naliczanie odsetek, ma możliwość przeprowadzenia tego postępowania samodzielnie w sposób szybki i sprawny. Natomiast ceną za to jest powstrzymanie się przez trzy lub cztery miesiące (bo tyle może trwać postępowanie naprawcze) przed rozporządzaniem swoim majątkiem i obciążaniem go.

Te wszystkie rozwiązania nie mają obecnie praktycznego zastosowania, ponieważ postępowanie naprawcze przewidziane jest zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy tylko dla dłużników w pełni wypłacalnych i jedynie zagrożonych niewypłacalnością.
Jednakże w świetle znajdującego się obecnie w Sejmie projektu nowelizacji ustawy prawa upadłościowego i naprawczego, postępowanie naprawcze będzie stosowane również w stosunku do osób w niewielkim stopniu zadłużonych, czyli już niewypłacalnych, ale jeszcze mających zdolność naprawczą. Wtedy wszystkie przepisy regulujące sposób naprawy firmy uzyskają praktycznie możliwość ich zastosowania. Nawet w warunkach gospodarki dobrze prosperującej taka możliwość jest bardzo istotna i może skutecznie ochronić przed ostatecznym bankructwem i wyeliminowaniem przedsiębiorstwa z rynku.


PIOTR ZIMMERMAN

radca prawny Kancelaria Wardyński i Wspólnicy

Not. MPS

 
reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »