REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczając roszczenie, sąd może zakazać zbycia nieruchomości

Małgorzata Andrzejczak

REKLAMA

Przedsiębiorca zawarł umowę z deweloperem, który zobowiązał się w niej do wybudowania lokalu handlowego w określonym terminie. Deweloper nie wywiązał się z umowy i zwleka z oddaniem lokalu. Przedsiębiorca złożył do sądu pozew o nakazanie wywiązania się z umowy, ale obawia się, że deweloper w międzyczasie dokończy prace i sprzeda lokal innej osobie. Co powinien zrobić przedsiębiorca, by nie dopuścić do sprzedaży lokalu przez pozwanego?


CO WYNIKA Z PRZEPISÓW

REKLAMA


Najskuteczniejszą metodą zapobiegającą sprzedaży lokalu jest zabezpieczenie powództwa poprzez zakazanie pozwanemu zbywania tej nieruchomości.


Postępowanie zabezpieczające zostało w sposób szeroki i kompleksowy unormowane w kodeksie cywilnym w artykułach od 730 do 746.

REKLAMA


Najważniejsze zasady postępowania zabezpieczającego zostały unormowane w następujących przepisach: w art. 730 par. 1, art. 731, art. 732, art. 732 kodeksu postępowania cywilnego. W art. 730 par. 1 k.p.c. stwierdza się, iż w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia; z kolei art. 731 k.p.c. stanowi, że zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia, chyba że ustawa stanowi inaczej. Co do zasady - zgodnie z art. 732 k.p.c. - zabezpieczenie udzielane jest na wniosek (tylko w wypadkach, gdy postępowanie może być wszczęte z urzędu, dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia z urzędu).


Jeżeli chodzi o właściwość sądu mającego udzielić zabezpieczenia, kwestię tę normuje art. 734 k.p.c. Na mocy tego przepisu - do udzielenia zabezpieczenia właściwy jest sąd, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy I instancji. Wnioski o udzielenie zabezpieczenia zgłoszone w toku postępowania (nie zaś przed jego wszczęciem) rozpoznaje sąd tej instancji, w której postępowanie się toczy, z wyjątkiem gdy sądem tym jest Sąd Najwyższy. Wtedy o zabezpieczeniu orzeka sąd I instancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Istotną kwestię postępowania zabezpieczającego stanowi spełnienie wymogów formalnych wniosku o udzielenie zabezpieczenia przez wnioskodawcę. Wniosek taki, oprócz wymagań przewidzianych dla każdego pisma procesowego, powinien także spełnić dwa podstawowe wymogi: zawierać wskazanie sposobu zabezpieczenia, a w sprawach o roszczenie pieniężne także wskazanie sumy zabezpieczenia oraz uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek (zgodnie z art. 736 par. 1 k.p.c.).


Konieczność uprawdopodobnienia okoliczności uzasadniających wniosek wynika z art. 7301 par. 1 k.p.c., na mocy którego udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Owe uprawdopodobnienie roszczenia oraz interesu prawnego jest tożsame ze wskazaniem okoliczności uzasadniających wniosek.


EKSPERT RADZI

REKLAMA


W celu udzielenia zabezpieczenia należy złożyć do sądu, przed którym toczy się postępowanie w sprawie, wniosek o udzielenie zabezpieczenia. W omawianym przypadku zabezpieczenie polegałoby na wydaniu przez sąd postanowienia tymczasowego o zakazie zbycia przez pozwanego przedmiotu sporu oraz wpisaniu do księgi wieczystej, z której wyodrębniony będzie lokal, odpowiedniego ostrzeżenia.


Strona postępowania może żądać udzielenia zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku, pod warunkiem że uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie (art. 7301 par. 2 k.p.c.).


Z kolei w orzecznictwie panuje utrwalony pogląd, iż roszczenie uznaje się za wiarygodne wówczas, gdy istnieje słuszna podstawa do przypuszczenia, że ono istnieje i jest wymagalne. Należy przy tym podkreślić, że niedopuszczalne jest, aby sąd w postępowaniu zabezpieczającym przyjął, iż roszczenie jest tylko w jakimś procencie wiarygodne i postanowił o zabezpieczeniu w takim stosunku roszczenia (m.in. postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 7 sierpnia 1997 r., sygn. akt I Acz 735/97). Oznacza to, że sąd powinien ustalić, czy roszczenie co do zasady jest w ogóle wymagalne i tym samym zasadne.


W tym konkretnym przypadku nie budzi wątpliwości, iż roszczenie istnieje, wynika ono bowiem z zawartej między stronami umowy. Natomiast interes prawny przejawia się tym, iż zbycie nieruchomości stanowiącej przedmiot sporu może uniemożliwić lub znacznie utrudnić wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia, jeżeli będzie ono korzystne dla wnioskodawcy.


Kluczową kwestię, co zostało już podkreślone, stanowi spełnienie wymogów formalnych przez wnioskodawcę. Oprócz bowiem uprawdopodobnienia okoliczności uzasadniających wniosek należy wskazać sposób zabezpieczenia (np. zakaz zbycia, wpis ostrzeżenia), ale również w sprawach o roszczenia pieniężne sumę zabezpieczenia (czyli szacunkową lub rzeczywistą wartość spornej nieruchomości).


W art. 736 par. 3 k.p.c. określona została maksymalna górna wysokość sumy zabezpieczenia. Zgodnie z tym przepisem suma zabezpieczenia nie może być wyższa od dochodzonego roszczenia liczonego wraz z odsetkami do dnia wydania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia oraz z kosztami wykonania zabezpieczenia (np. koszty wpisu ostrzeżenia).


Wymóg formalny wniosku będzie jednak zawsze spełniony, gdy zostanie wskazana w nim suma zabezpieczenia, bez względu na jej wysokość oraz rodzaj dochodzonego roszczenia.


NA CO TRZEBA ZWRÓCIĆ UWAGĘ

l Jeśli wniosek o udzielenie zabezpieczenia został oddalony, nie można ponownie złożyć podobnego wniosku, opierając go na samych faktach, które zostały zawarte we wniosku oddalonym.

l Gdy sąd odrzucił wniosek z powodu braku spełnienia przesłanek formalnych, można taki wniosek ponowić, wskazując, że ustała przyczyna odmowy wcześniejszego rozpoznania wniosku.


PODSTAWA PRAWNA

l Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 ze zm.).


MAŁGORZATA ANDRZEJCZAK

doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA