| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Czy komornik powinien uzyskać klauzulę

Czy komornik powinien uzyskać klauzulę

Przeciwko naszej firmie prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Pracownik, który zajmuje się tym problemem, udzielił komornikowi nieprawdziwych informacji. Z tego powodu komornik nałożył na firmę karę grzywny. W tej sprawie wydał postanowienie, na podstawie którego bez klauzuli wykonalności wszczął egzekucję grzywny. Czy takie postępowanie narusza przepisy?


Nie


W przypadku postanowień nakładających grzywnę za udzielanie komornikowi nieprawdziwych informacji nie jest konieczne uzyskiwanie klauzuli wykonalności.


Za nieuzasadnioną odmowę udzielenia komornikowi wyjaśnień lub informacji osoba odpowiedzialna może być na wniosek wierzyciela lub z urzędu ukarana przez komornika grzywną do 500 zł. Podobnie może być w przypadku gdy zostaną udzielone fałszywe informacje lub wyjaśnienia. Grzywną może być również ukarany dłużnik, który zaniedba obowiązku powiadomienia o zmianie miejsca swojego pobytu.


W sytuacji gdy żądanie udzielenia wyjaśnień lub informacji skierowane było do osoby prawnej lub innej organizacji, ukaraniu grzywną podlega jej pracownik za to odpowiedzialny. Gdyby ustalenie takiego pracownika było utrudnione, ukaraniu podlega jej kierownik.


Prawomocne postanowienie komornika o ukaraniu grzywną podlega wykonaniu w drodze egzekucji sądowej bez zaopatrywania go klauzulą wykonalności. Ukaranie przez komornika grzywną nie zwalnia osób ukaranych od odpowiedzialności karnej za niedopełnienie lub przekroczenie obowiązków służbowych.


PODSTAWA PRAWNA

l Art. 762 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 ze zm.).


KATARZYNA MAŚKO

radca prawny z Grupy Prawno-Finansowej Causa

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK