| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Kary umowne za niedotrzymanie zobowiązań

Kary umowne za niedotrzymanie zobowiązań

Odsetki i kary umowne pełnią podobne funkcje, jednak w zasadzie wyłączają się wzajemnie. Nieumiejętne ich wykorzystanie przy zawieraniu kontraktu może być źródłem poważnych kłopotów.

Karę umowną można zastrzec tylko w odniesieniu do zobowiązania niepieniężnego. Niedopuszczalne jest więc żądanie kar umownych za nieterminową płatność - sankcją są bowiem w tym wypadku odsetki za opóźnienie.


Warto wiedzieć, że odsetki jako świadczenie okresowe przedawniają się z upływem trzech lat, ale w dość ciekawy sposób. Otóż termin przedawnienia liczymy za każdy dzień oddzielnie. Jest to konsekwencją faktu, że odsetki stają się wymagalne osobno w każdym dniu opóźnienia. Co oczywiste, powstał też problem w sposobie liczenia terminu przedawnienia przy przepisach szczególnych (np. art. 554 kodeksu cywilnego, który przewiduje dwuletni termin przedawnienia roszczeń z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy). Mogłoby bowiem dojść do sytuacji, w której odsetki przedawniałyby się dłużej niż roszczenie podstawowe, co oczywiście prowadziłoby do trudnych do zaakceptowania konsekwencji. Dlatego przyjęto, że roszczenia o odsetki za opóźnienie przedawniają się odrębnie od roszczenia głównego, z tym jednak zastrzeżeniem, iż nie później niż z upływem terminu przedawnienia roszczenia głównego.


Z kolei roszczenie o zapłatę kary umownej przedawnia się w tych terminach, w których przedawniają się roszczenia odszkodowawcze wynikające z danego stosunku prawnego. Jeśli zatem mamy do czynienia z trzyletnim przedawnieniem roszczenia związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 118 k.c.), to również kara umowna przedawni się w tym terminie.


PODSTAWA PRAWNA

l Art. 481-485 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

l Art. 5-9 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. nr 139, poz. 1323 ze zm.).


ADAM MALINOWSKI

Autor jest radcą prawnym

gp@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK