| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Roszczenia z tytułu naruszenia prawa do firmy

Roszczenia z tytułu naruszenia prawa do firmy

Zgodnie z tzw. prawem firmowym, zawartym w przepisach kodeksu cywilnego, każdy przedsiębiorca - niezależnie od formy prawnej, w jakiej prowadzi działalność - działa pod określoną firmą.


W praktyce wskazuje się, że brzmienie art. 4310 k.c. nie wyklucza możliwości dochodzenia również innych roszczeń, których podstawą jest naruszenie prawa do firmy. Przede wszystkim orzecznictwo wskazuje, że możliwe jest naruszenie prawa do firmy poprzez zarejestrowanie słownego znaku towarowego. Kolizja prawa do firmy oraz prawa do znaku towarowego może wyjątkowo wystąpić nawet pomimo nieistnienia podobieństwa produkowanych towarów, a więc pomimo nieistnienia niebezpieczeństwa wprowadzenia w błąd, gdyż firma indywidualizuje przedsiębiorcę, który poprzez nazwę wyrabia sobie renomę. Dlatego też używanie oznaczenia (znaku towarowego) z późniejszym pierwszeństwem korzystania może być szkodliwe dla renomy oznaczenia (firmy) z wcześniejszym pierwszeństwem korzystania. Mając to na uwadze orzecznictwo przyjmuje, że w przypadku kolizji między firmą (nazwą) przedsiębiorstwa a zarejestrowanym z „gorszym pierwszeństwem” znakiem towarowym priorytet przyznaje się prawu powstałemu wcześniej. Oznacza to, że skutkiem stwierdzenia naruszenia prawa do firmy przez znak towarowy powinno być unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego. W myśl art. 131 ust. 1 pkt 1 ustawy z 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej nie udziela się bowiem praw ochronnych na oznaczenia, których używanie narusza prawa osobiste lub majątkowe osób trzecich.


Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 131 ust. 5 ustawy - Prawo własności przemysłowej zgłoszenie w charakterze znaku towarowego oznaczenia, którym inna osoba posługuje się jako nazwą, pod którą prowadzi działalność gospodarczą, w szczególności jeżeli jest ona wyrazem pospolitym, nie stanowi samoistnej podstawy do odmowy udzielenia prawa ochronnego, jeżeli zgłaszający działał w dobrej wierze, a:

1) nazwa ta nie jest używana jako znak towarowy powszechnie znany na obszarze Polski dla towarów tego samego rodzaju lub

2) w chwili zgłoszenia znaku nie było konfliktu interesów, w szczególności ze względu na różny profil działalności, lokalny jej zasięg lub odmienne formy używania obu oznaczeń.


W pewnych sytuacjach przedsiębiorca może - w przypadku naruszenia jego prawa do firmy - skorzystać z powództwa o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa (art. 189 k.p.c.). Będzie to najczęściej powództwo ustalające negatywne, mające na celu wykazanie, że określone prawo lub stosunek prawny nie istnieje (np. powództwo o ustalenie, że przedsiębiorca nie ma obowiązku dalszego znoszenia korzystania z jego firmy przez inny podmiot, ponieważ umowa upoważniająca do korzystania z firmy już nie obowiązuje). W odniesieniu do powództwa o ustalenie należy jednak pamiętać, że powód musi wykazać istnienie interesu prawnego w wytoczeniu tego powództwa. Oznacza to konieczność wykazania, że pozwany stwarza przynajmniej potencjalne zagrożenie dla prawnie chronionych interesów powoda. Jednocześnie należy pamiętać, że orzecznictwo przyjmuje, że interes prawny w wytoczeniu omawianego powództwa z reguły nie zachodzi, gdy zainteresowany może na innej drodze (np. poprzez powództwo o złożenie oświadczenia w prasie lub powództwo o naprawienie szkody majątkowej) osiągnąć w pełni ochronę swojego prawa do firmy. Tym samym należy przyjąć, że przypadki korzystania przez przedsiębiorców z art. 189 k.p.c. w celu ochrony prawa do firmy będą stosunkowo rzadkie.


Przedsiębiorca, którego prawo do firmy zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać usunięcia jego skutków, złożenia oświadczenia lub oświadczeń w odpowiedniej treści i formie, naprawienia na zasadach ogólnych szkody majątkowej lub wydania korzyści uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia.

Podstawa prawna:

l ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.),

l ustawa z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296 z późn.zm.),

l ustawa z 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn.zm.).


Mikołaj Barczak

 
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK