| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Roszczenia z tytułu naruszenia prawa do firmy

Roszczenia z tytułu naruszenia prawa do firmy

Zgodnie z tzw. prawem firmowym, zawartym w przepisach kodeksu cywilnego, każdy przedsiębiorca - niezależnie od formy prawnej, w jakiej prowadzi działalność - działa pod określoną firmą.


4. O naprawienie szkody majątkowej - przepis umożliwiający przedsiębiorcy domaganie się naprawienia szkody „na zasadach ogólnych” w przypadku naruszenia jego prawa do firmy jest powszechnie rozumiany jako odesłanie do stosowania przepisów kodeksu cywilnego dotyczących czynów niedozwolonych. Oznacza to, że powoda (przedsiębiorcę) domagającego się odszkodowania obciąża obowiązek wykazania istnienia winy po stronie podmiotu naruszającego jego prawo do firmy. Konieczne jest również wykazanie przez przedsiębiorcę istnienia szkody majątkowej oraz związku przyczynowego pomiędzy działaniem sprawcy a powstaniem szkody. Ponadto brzmienie omawianego przepisu wyklucza możliwość domagania się zasądzenia od sprawcy naruszenia zadośćuczynienia za szkodę niemajątkową. Jak wskazano powyżej, przyjmuje się, że obecnie firma uzyskała samodzielną, autonomiczną ochronę, oderwaną od roszczeń określonych w art. 24 k.c. Oznacza to, że uprawniony przedsiębiorca nie może żądać zadośćuczynienia, a służy mu jedynie roszczenie odszkodowawcze na zasadach ogólnych albo o wydanie korzyści uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia firmy. Tym samym powództwo przedsiębiorcy o zapłatę zadośćuczynienia za naruszenie jego prawa do firmy nie znajduje podstawy prawnej i musi podlegać oddaleniu (tak wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 14 marca 2006 r., sygn. akt I ACa 2057/05).


5. O wydanie uzyskanej korzyści - omawiane roszczenie jest charakterystyczne dla wszelkiego rodzaju roszczeń służących ochronie własności intelektualnej. Istota tego roszczenia sprowadza się do obowiązku wydania przez sprawcę naruszenia poszkodowanemu przedsiębiorcy bezpodstawnie uzyskanych korzyści. Przez uzyskane korzyści, które mają być wydane, należy rozumieć te korzyści, które naruszający uzyskał w związku z dokonanym naruszeniem prawa do firmy. Należy zatem utożsamiać owe korzyści z przychodami naruszającego prawo do firmy, które to przychody pozostają ponadto w normalnym związku przyczynowym z dokonanym naruszeniem. Należy zatem przyjąć, że uzyskane korzyści nie obejmują nieponiesionych przez naruszającego kosztów i innych oszczędności poczynionych w jego wydatkach, a dotyczą jedynie efektywnego (faktycznie osiągniętego) zysku. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że skuteczność roszczenia o wydanie uzyskanych korzyści nie jest uzależniona od udowodnienia winy sprawcy (pozwanego). Wystarczające jest samo wykazanie, że uzyskanie korzyści nastąpiło bez podstawy prawnej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mamiński & Wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK