| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Roszczenia z tytułu naruszenia prawa do firmy

Roszczenia z tytułu naruszenia prawa do firmy

Zgodnie z tzw. prawem firmowym, zawartym w przepisach kodeksu cywilnego, każdy przedsiębiorca - niezależnie od formy prawnej, w jakiej prowadzi działalność - działa pod określoną firmą.


W praktyce nie ulega wątpliwości, że bezprawne naruszenie prawa do firmy może polegać na użyciu całej cudzej nazwy albo tylko jego części - w sytuacji gdy przedsiębiorca ujawnił swą firmę w rejestrze (ewidencji działalności gospodarczej), a ponadto występował w obrocie pod zarejestrowaną firmą wcześniej niż naruszający. W orzecznictwie wskazuje się, że wykorzystanie części nazwy jest wystarczające dla przyjęcia zaistnienia naruszenia prawa do firmy, jeżeli ta część spełnia w sposób wystarczający funkcję indywidualizującą, tzn. umożliwia jednoznaczną identyfikację przedsiębiorcy i jego odróżnienie od innych podmiotów (tak wyrok SN z 28 października 1998 r., sygn. akt II CKN 25/98).


Zgodnie z art. 4310 k.c. przedsiębiorcy, którego prawo do firmy zostało naruszone, przysługują następujące roszczenia:


1. O zaniechanie działania zagrażającego prawu do firmy - jest to roszczenie prewencyjne, które może mieć zastosowanie w 3 sytuacjach:

a) nie doszło jeszcze do naruszenia, ale istnieje stan uzasadnionej obawy, że naruszenie nastąpi,

b) prawo do firmy zostało naruszone i stan naruszenia jeszcze trwa,

c) stan naruszenia prawa do firmy już ustał, ale zachodzi niebezpieczeństwo ponownego naruszenia.


2. O usunięcie skutków naruszenia - jest to roszczenie o charakterze restytucyjnym, które ma na celu przywrócenie stanu zgodnego z prawem; katalog czynności, których przedsiębiorca może się domagać w ramach omawianego roszczenia, jest otwarty i zależy od skutków dokonanych naruszeń prawa do firmy.


3. O złożenie oświadczenia lub oświadczeń - jest to roszczenie, które może zmierzać zarówno do ochrony interesów majątkowych, jak i niemajątkowych (osobistych) przedsiębiorcy. W przypadku wystąpienia z roszczeniem tego typu przedsiębiorca powinien wyraźnie określić w pozwie treść i formę oświadczenia, jakie ma złożyć pozwany (wymóg ten ma szczególne znaczenie w przypadku żądania złożenia określonego oświadczenia w prasie). Przepisy nie określają sposobu złożenia oświadczenia, dopuszczalne jest zatem domaganie się oświadczeń w formie ustnej, pisemnej (np. ogłoszenie w gazecie) albo elektronicznej (np. informacja na stronie internetowej). Sąd może nakazać pozwanemu złożenie oświadczenia skierowanego do samego tylko powoda (np. oświadczenie listowne) lub oświadczenia, z którym może zapoznać się nieograniczony krąg osób (np. oświadczenie w prasie). W przypadku uprawomocnienia się orzeczenia zawierającego obowiązek złożenia oświadczenia w prasie, pozwany ma obowiązek złożyć to oświadczenie na własny koszt. W sytuacji gdy zobowiązany nie wykonuje dobrowolnie takiego orzeczenia (nie publikuje wymaganego oświadczenia), powód będzie uprawniony do opublikowania tego oświadczenia na koszt pozwanego (por. uchwała SN z 28 czerwca 2006 r., sygn. akt III CZP 23/06).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK