| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Roszczenia z tytułu naruszenia prawa do firmy

Roszczenia z tytułu naruszenia prawa do firmy

Zgodnie z tzw. prawem firmowym, zawartym w przepisach kodeksu cywilnego, każdy przedsiębiorca - niezależnie od formy prawnej, w jakiej prowadzi działalność - działa pod określoną firmą.


Prawo przedsiębiorcy do firmy jest prawem podmiotowym bezwzględnym, skutecznym wobec wszystkich innych podmiotów (nie tylko innych przedsiębiorców). Przysługuje ono każdemu przedsiębiorcy, w tym także tym osobom fizycznym, które prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W orzecznictwie wskazuje się, że prawo do firmy powstaje z chwilą wpisania przedsiębiorcy do rejestru (lub ewidencji działalności gospodarczej), a w każdym razie najpóźniej z chwilą użycia firmy po raz pierwszy w obrocie gospodarczym (tak wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 14 marca 2006 r., sygn. akt I ACa 2057/05).

Przysługuje ono każdemu przedsiębiorcy, w tym także tym osobom fizycznym, które prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W orzecznictwie wskazuje się, że prawo do firmy powstaje z chwilą wpisania przedsiębiorcy do rejestru (lub ewidencji działalności gospodarczej), a w każdym razie najpóźniej z chwilą użycia firmy po raz pierwszy w obrocie gospodarczym (tak wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 14 marca 2006 r., sygn. akt I ACa 2057/05).


Zakres roszczeń przysługujących przedsiębiorcy w przypadku naruszenia jego prawa do firmy został określony w przepisie art. 4310 k.c. Regulacja ta jest w dużym stopniu wzorowana na brzmieniu art. 24 k.c., który reguluje kwestie roszczeń przysługujących w wypadku naruszenia dóbr osobistych. Jednakże uzasadnienie projektu ustawy nowelizującej kodeks cywilny oraz wprowadzającej przepisy prawa firmowego (Sejm IV kadencji, druk nr 666) wskazuje, że „w art. 4310 firma i nazwa uzyskuje autonomiczną ochronę, oderwaną od roszczeń z art. 24 k.c.”. Oznacza to, że zakres ochrony prawa do firmy wyznaczony jest obecnie wyłącznie przez przepis art. 4310 k.c.


Analizując roszczenia przysługujące przedsiębiorcy w przypadku naruszenia jego prawa do firmy, należy szczególnie mocno zaakcentować 2 sprawy. Po pierwsze, sankcjonowane są jedynie bezprawne naruszenia prawa do firmy. Pojęcie bezprawności naruszenia powinno być rozumiane szeroko, zarówno jako naruszenie norm prawa, jak i zasad współżycia społecznego (tak wyrok SN z 12 września 2003 r., sygn. akt I CK 51/02). Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie mógł kierować swoich roszczeń do osoby, która jest uprawniona do korzystania z jego firmy (np. na podstawie upoważnienia, o którym mowa w art. 439 k.c.).


Po drugie, choć art. 6 k.c. nakłada na powoda obowiązek udowodnienia, że pozwany naruszył jego prawo, przepis art. 4310 k.c. wprowadza korzystne dla powoda domniemanie bezprawności naruszenia jego prawa do firmy. Z tego względu to na pozwanym ciąży obowiązek obrony i udowodnienia, że jego działanie naruszające prawo do firmy powoda nie było bezprawne.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK