| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jak uwolnić się od skutków weksla gwarantującego licencję drogową

Jak uwolnić się od skutków weksla gwarantującego licencję drogową

  Prowadzę firmę przewozową. Aby móc wykonywać czynności przewozowe, musiałem uzyskać licencję. W tym celu za pierwszy samochód musiałem dać gwarancję w wysokości 9 tys. euro, a za kolejne po 5 tys. euro. Gwarancji udzieliłem przez wystawienie weksla in blanco w styczniu 2002 r. Wypełniłem deklarację wekslową. W tej deklaracji nie było terminu, w jakim starosta może żądać ode mnie zapłaty. Dowiedziałem się niedawno, że wystawienie weksla może być ryzykowne. Licencję mam na 50 lat. Czy przez cały ten okres starosta może mnie pozwać do sądu?


Takie zabezpieczenie jest prawnie dopuszczalne w myśl ustawy o transporcie drogowym. Wprawdzie trudno sobie z brzmienia tej ustawy wyobrazić, jakie roszczenie miałby starosta wobec przewoźnika, które miałoby stanowić podstawę żądania zapłaty sumy wekslowej, jednakże ustawodawca przewidział takie zabezpieczenie.


Jak wynika z opisu czytelnika w deklaracji wekslowej stanowiącej podstawę do wypełnienia weksla in blanco nie wskazano, kiedy ma on być płatny ani też kiedy ma być przedstawiony do zapłaty (okazany). Weksel był wystawiony w 2002 roku. Weksel bez oznaczenia terminu jest płatny za okazaniem. Weksel za okazaniem jest płatny przy przedstawieniu. Weksel powinien być przedstawiony do zapłaty w ciągu roku od dnia wystawienia, jeżeli wystawca nie oznaczył krótszego lub dłuższego terminu.


Mając powyższe na uwadze, starosta może zażądać zapłaty, jednakże skoro od dnia wystawienia weksla minęło już kilka lat (około pięciu), a termin zapłaty nie był na wekslu oznaczony (nie było go także w deklaracji) - czytelnik może podnieść zarzut upływu terminu płatności weksla i upływu terminu do jego przedstawienia. Jak wynika z opisu upłynął wobec niego - jako wystawcy weksla trzyletni termin przedawnienia od dnia płatności.


Czytelnikowi przysługują także przeciwko staroście zarzuty wekslowe, wynikające z deklaracji, czyli: wynikające z samej czynności prawnej będącej podstawą wystawienia i wręczenia weksla, ewentualnie wypełnienia weksla in blanco niezgodnie z deklaracją. Może on także podnosić zarzut gwarancyjnego wręczenia weksla, co w jego przypadku wynika wprost z przywołanego wyżej przepisu ustawy o transporcie drogowym, pana weksel stanowi jedynie gwarancję - zapewnienie stanu majątkowego zastrzeżonego ustawą dla otrzymania licencji przewozowej.


W tej sytuacji gdyby starosta wystąpił przeciwko czytelnikowi z pozwem w postępowaniu nakazowym o zapłatę na podstawie weksla, przysługują mu powyższe zarzuty.


NA CO TRZEBA ZWRÓCIĆ UWAGĘ

l Należy starannie sporządzić deklarację wekslową. Trzeba oznaczyć w niej: termin zapłaty, napisać, że weksel wystawiono na zabezpieczenie; zastrzec, że weksel nie jest wystawiony w celu wprowadzenia go do obrotu - klauzula nie na zlecenie.

l W sporze z weksla własnego in blanco wystawcy przysługują także zarzuty wynikające z deklaracji wekslowej.

l Weksel bez oznaczenia terminu jest płatny za okazaniem. Weksel za okazaniem jest płatny przy przedstawieniu. Weksel powinien być przedstawiony do zapłaty w ciągu roku od dnia wystawienia, jeżeli wystawca nie oznaczył krótszego lub dłuższego terminu.


PODSTAWA PRAWNA

l Art. 5 ust. 3 pkt 1 lit. c) i ust. 5 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 204, poz. 2088 ze zm.).

l Ustawa z dnia 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe (Dz.U. nr 37, poz. 282 ze zm.).


ALEKSANDRA MARSZAŁEK

doktorant Uniwersytetu Śląskiego, aplikant radcowski

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

Obsługa podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK