| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Skutki jawności Krajowego Rejestru Sądowego

Skutki jawności Krajowego Rejestru Sądowego

Pojęcie jawności każdego rejestru ma dwa aspekty. Jawność formalna oznacza możliwość dostępu do rejestru (i akt rejestrowych) oraz otrzymywania dokumentów urzędowych stwierdzających dane wpisane do rejestru. Natomiast przez jawność materialną rozumie się skutki wynikające z wpisania (lub braku wpisania) określonych danych do rejestru.

 

Za osobę trzecią w dobrej wierze należy uznać każdą osobę trzecią, która nie wiedziała, że stan prawny ujawniony w KRS jest sprzeczny z rzeczywistym stanem prawnym. Nie wystarczy przy tym, że osoba trzecia mogła z łatwością dowiedzieć się o sprzeczności pomiędzy stanem prawnym ujawnionym w KRS a rzeczywistym stanem prawnym - dla braku dobrej wiary konieczna jest jej pozytywna wiedza o takiej sprzeczności.
 

Pojęcie „osoby trzeciej” obejmuje - zdaniem autora - każdą osobę inną niż podmiot obowiązany do złożenia wniosku o wpis. Brak jest bowiem podstaw do wyłączenia spod ochrony nawet osób blisko związanych z takim podmiotem (np. wspólników lub członków organów). Również w stosunku do tych osób podmiot obowiązany do złożenia wniosku o wpis powinien wykazać, że wiedziały one o niezgodności stanu prawnego ujawnionego w KRS z rzeczywistym stanem prawnym. Oczywiście w takim przypadku dowód będzie zazwyczaj znacznie łatwiejszy.
 

Jeżeli osoba trzecia wiedziała o niezgodności stanu prawnego ujawnionego w KRS z rzeczywistym stanem prawnym, może - zarówno ona, jak i podmiot obowiązany do złożenia wniosku o wpis - powoływać się tylko na rzeczywisty stan prawny.
 
Powyższa wykładnia art. 14 ustawy o KRS nie jest sprzeczna z art. 15 ust. 3 tej ustawy (zgodnie z jego treścią osoba trzecia może powoływać się na dokumenty i dane, w odniesieniu do których nie dopełniono jeszcze obowiązku ogłoszenia, jeżeli niezamieszczenie ogłoszenia nie pozbawia jej skutków prawnych). W przepisie tym chodzi - zdaniem autora - o możliwość działania osób trzecich w zaufaniu do dokumentów lub danych, które nie zostały opublikowane - brak opublikowania nie pozbawia osób trzecich możliwości działania w zaufaniu do tych dokumentów lub danych. Jednocześnie nie znaczy to, że osoby trzecie, które kiedyś oparły się na stanie prawnym ujawnionym w rejestrze, mogą później powołać się na rzeczywisty stan prawny.
 

PRZYKŁAD
 
Zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym Jan K. jest samodzielnym prokurentem spółki z o.o. Natomiast zgodnie z treścią wpisu w rejestrze Jan K. jest prokurentem łącznym (wymagana jest dwuosobowa reprezentacja spółki).
 
W tej sytuacji kontrahent spółki z o.o. może zawrzeć umowę ze spółką reprezentowaną jednoosobowo przez Jana K., powołując się na okoliczność, że prokura udzielona Janowi K. jest prokurą samodzielną. Nie przeszkadza mu w tym okoliczność, że dane te nie zostały opublikowane.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK