| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Skutki jawności Krajowego Rejestru Sądowego

Skutki jawności Krajowego Rejestru Sądowego

Pojęcie jawności każdego rejestru ma dwa aspekty. Jawność formalna oznacza możliwość dostępu do rejestru (i akt rejestrowych) oraz otrzymywania dokumentów urzędowych stwierdzających dane wpisane do rejestru. Natomiast przez jawność materialną rozumie się skutki wynikające z wpisania (lub braku wpisania) określonych danych do rejestru.

 
W tej sytuacji zachodzi sprzeczność pomiędzy rzeczywistym stanem prawnym a stanem prawnym ujawnionym w rejestrze. Podmiot obowiązany do złożenia wniosku o wpis (czyli spółka jawna) - zgodnie z art. 14 ustawy o KRS - nie może powoływać się wobec osoby trzeciej działającej w dobrej wierze na rzeczywisty stan prawny.
 
2.
 
Zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym członkami zarządu spółki z o.o. są Jan K. i Tomasz M. Natomiast zgodnie z treścią wpisu w rejestrze członkiem zarządu tej spółki z o.o. jest Tomasz M.
 
W tej sytuacji należy uznać, że nie zachodzi sprzeczność pomiędzy stanem prawnym ujawnionym w KRS a rzeczywistym stanem prawnym, gdyż z rejestru nie wynika, że Jan K. nie jest członkiem zarządu spółki z o.o. Wynika z niego jedynie, że członkiem zarządu jest Tomasz M.
 
Z tego względu w razie złożenia przez spółkę z o.o., reprezentowaną przez Jana K., jednostronnego oświadczenia woli (np. o wypowiedzeniu umowy), kontrahent tej spółki z o.o. nie może argumentować, że Jan K. nie był członkiem zarządu, oraz doprowadzić - poprzez powołanie się na art. 14 ustawy o KRS - do przyjęcia, że złożone za spółkę oświadczenie woli jest nieważne.
 
 
Przepis art. 14 ustawy o KRS ma jedynie zapewnić osobie trzeciej „ochronę” przed pogorszeniem jej pozycji w stosunku do tej, którą uzyskałaby, gdyby rzeczywisty stan prawny był zgodny ze stanem prawnym ujawnionym w rejestrze.
 

PRZYKŁAD
 
Zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym członkiem zarządu spółki z o.o. jest Tomasz M. Natomiast zgodnie z treścią wpisu w rejestrze członkami zarządu tej spółki są Jan K. i Tomasz M.
 
Jeżeli osoba trzecia zawrze umowę ze spółką z o.o., reprezentowaną przez Jana K., to ta spółka z o.o. nie będzie mogła powoływać się wobec kontrahenta działającego w dobrej wierze na okoliczność, że Jan K. nie jest członkiem zarządu. Kontrahent spółki jest chroniony przez przepis art. 14 ustawy o KRS.
 
Jednocześnie jednak kontrahent ten nie może użyć tej regulacji do „ataku” na spółkę. Jeżeli więc uznałby on, że w jego interesie leży nieważność umowy zawartej ze spółką, nie może powołać się wobec niej na rzeczywisty stan prawny, a więc brak umocowania Jana K.
 
W tym zakresie stan prawny ujawniony w rejestrze wiąże także osobę trzecią działającą w dobrej wierze.
 
 

A zatem osoba trzecia jest zasadniczo związana stanem prawnym ujawnionym w KRS i nie może powoływać się wobec podmiotu obowiązanego do złożenia wniosku o wpis na rzeczywisty stan prawny. Od reguły tej są dwa wyjątki. Po pierwsze, wyjątek zachodzi w sytuacji, gdy rzeczywisty stan prawny nie jest sprzeczny ze stanem prawnym ujawnionym w KRS (jak w przykładzie nr 2). Po drugie, możliwe jest to również, gdy osoba trzecia nie jest osobą w dobrej wierze, czego wymaga art. 14 ustawy o KRS. Tylko w tych dwóch przypadkach osoba trzecia może powołać się na rzeczywisty stan prawny, inny niż stan prawny ujawniony w KRS.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK