| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Udział w zyskach określa umowa

Udział w zyskach określa umowa

W umowie spółki powinny znaleźć się postanowienia dotyczące celu wspólnego działania wspólników oraz sposobu ich działania dla jego osiągnięcia.


Wspólnicy za zobowiązania spółki odpowiedzialni są solidarnie. Zobowiązania te mogą wynikać z różnych zdarzeń, np. z umów czy czynów niedozwolonych, z tytułu ubezpieczeń. Odpowiedzialność ta polega na tym, że wierzyciel spółki może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich wspólników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna.

Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek ze wspólników zwalnia pozostałych. Każdy ze wspólników odpowiada zatem za zobowiązania spółki nie tylko wyodrębnionym majątkiem wspólnym, lecz również majątkiem osobistym nienależącym do wspólności. Wierzyciel wybiera majątek, z którego chce uzyskać zaspokojenie swoich roszczeń. Wspólnik, który zaspokoił wierzyciela, ma roszczenie regresowe w stosunku do pozostałych wspólników.


Odpowiedzialność solidarna obejmuje także byłych wspólników. Ponoszą oni odpowiedzialność za zobowiązania z okresu ich uczestnictwa w spółce. Wspólnik przystępujący do spółki nie odpowiada majątkiem osobistym za zobowiązania spółki zaciągnięte przed jego przystąpieniem.


Przewidziana w art. 864 kodeksu cywilnego odpowiedzialność solidarna wspólników nie może być ograniczona ani wyłączona w umowie spółki (tj. zmiany zasad tej odpowiedzialności w drodze umowy nie są skuteczne wobec wierzycieli spółki).


Istotna też jest kwestia uczestnictwa wspólnika w zyskach i stratach określona w art. 867 k.c. Zagadnienie zysku (straty) ma związek z celem zarobkowym spółki. Każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach (np. według wartości wkładów wspólników). Można zwolnić niektórych wspólników w całości lub części od udziału w stratach (nie wpływa to na solidarną odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki). Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach. Postanowienie naruszające ten zakaz jest nieważne.


Jeżeli w umowie spółki nie zostanie ustalony stosunek udziału wspólnika w stratach, to wtedy - w razie wątpliwości - ustalony w niej stosunek udziału w zyskach odnosi się także do udziału w stratach. Żądanie podziału i wypłaty zysków może być zgłoszone przez każdego wspólnika dopiero po rozwiązaniu spółki.


Wzór umowy spółki cywilnej
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PODSTAWA PRAWNA

n Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).


JULIA SEMENA

gp@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK