| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Czy zakaz może trwać aż dziesięć lat

Czy zakaz może trwać aż dziesięć lat

Nie zgłosiłem w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości, dlatego grozi mi zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie sankcje grożą za podjęcie działalności gospodarczej w okresie obowiązywania zakazu?


Sąd może orzec pozbawienie na okres od trzech do dziesięciu lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu.


Sankcja ta ma zastosowanie w stosunku do osób, które ze swojej winy będąc do tego zobowiązane, nie złożyły w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości. Może ona dotyczyć także osób, które po ogłoszeniu upadłości nie wydały lub nie wskazały majątku, ksiąg handlowych, korespondencji lub innych dokumentów upadłego, do których wydania lub wskazania były zobowiązane z mocy prawa. Taki zakaz sąd może zastosować również wobec osób, które po ogłoszeniu upadłości ukrywały, niszczyły lub obciążały majątek wchodzący w skład masy upadłości albo jako upadły w toku postępowania upadłościowego nie wykonywały innych obowiązków ciążących na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądu albo sędziego komisarza, albo też w inny sposób utrudniały postępowanie. Osoby, które pomimo utraty prawa do prowadzenia działalności gospodarczej podejmują ją, muszą liczyć się z określonymi w przepisach konsekwencjami. Zgodnie z ich postanowieniami, kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

 

PODSTAWA PRAWNA

n Art. 373 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.).

n Art. 244 ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. nr 88, poz. 553 z późn. zm.).


MARCIN RUSINEK

ekspert z Kancelarii Radcy Prawnego A. Polowiec


Not. MONIKA BURZYŃSKA

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK