| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Za jakie zobowiązania firmy odpowiada się osobistym majątkiem

Za jakie zobowiązania firmy odpowiada się osobistym majątkiem

Przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową firmę albo jest wspólnikiem spółki cywilnej lub osobowej, za zobowiązania firmy może odpowiadać nie tylko majątkiem przedsiębiorstwa, ale także swoim majątkiem.


Zdarza się, że do spółki jawnej przystąpił przedsiębiorca jednoosobowy, który wnosi do niej zadłużone przedsiębiorstwo. Wspólnik, który zawarł z tym przedsiębiorcą umowę spółki jawnej, odpowiada majątkiem osobistym za powstałe jeszcze przed dniem utworzenia spółki zobowiązania związane z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa.


Zanim jeszcze egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, wierzyciel może wnieść pozew do sądu przeciwko wspólnikowi spółki jawnej i domagać się zasądzenia od niego kwoty zadłużenia.


Subsydiarna odpowiedzialność wspólnika nie dotyczy tylko zobowiązań, które powstały przed wpisem spółki do rejestru.


Inna jest odpowiedzialność wspólników w spółce partnerskiej. Nazywają się oni partnerami i każdy z nich ponosi odpowiedzialność tylko za zobowiązania spółki, które powstały w związku z wykonywaniem przez niego wolnego zawodu. Natomiast nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania, które powstały w związku z wykonywaniem wolnego zawodu przez pozostałych partnerów. Partner odpowiada majątkiem osobistym również za zobowiązania spółki, powstałe w związku z działalnością innych osób, które podlegały jego kierownictwu, a zatrudniła je spółka na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego.


Zawiązując umowę spółki partnerskiej, partnerzy mogą się zgodzić na to, że jeden, kilku z nich albo wszyscy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki na takich zasadach, jak wspólnicy spółki jawnej.


Natomiast odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej zależy od tego, jaki status ma w niej wspólnik. Jeżeli jest komandytariuszem, to wówczas swoim majątkiem osobistym odpowiada tylko do wysokości sumy komandytowej, a wolny jest od odpowiedzialności w granicach wkładu wniesionego do spółki. Gdyby komandytariusz przystąpił do spółki, która już istnieje, to wówczas ponosi odpowiedzialność za zobowiązania istniejące w momencie wpisania jej do rejestru.


W razie zawarcia umowy spółki komandytowej z przedsiębiorcą prowadzącym zadłużone przedsiębiorstwo we własnym imieniu i na własny rachunek komandytariusz odpowiada za istniejące w dniu zawarcia umowy spółki zobowiązania tego przedsiębiorstwa.


Z kolei spółka komandytowo-akcyjna ma wspólników: komplementariuszy i akcjonariuszy. Odpowiedzialność majątkiem osobistym za zobowiązania tej spółki zależy od tego, kim jest wspólnik.


Akcjonariusz nie odpowiada za zobowiązania spółki komandytowo-akcyjnej. Odpowiada za nie bowiem tylko komplementariusz. Jeżeli komplementariusz przystępuje do zadłużonej spółki, to odpowiada za zobowiązania, które istniały w chwili wpisania go do rejestru.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK