| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Za jakie zobowiązania firmy odpowiada się osobistym majątkiem

Za jakie zobowiązania firmy odpowiada się osobistym majątkiem

Przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową firmę albo jest wspólnikiem spółki cywilnej lub osobowej, za zobowiązania firmy może odpowiadać nie tylko majątkiem przedsiębiorstwa, ale także swoim majątkiem.


Odpowiedzialność wspólników polega na tym, że wierzyciel spółki ma prawo domagać się zapłaty długu nie tylko od wszystkich łącznie, lecz również od niektórych z nich. Wierzyciel będzie mógł domagać się nawet zaspokojenia wierzytelności od każdego wspólnika z osobna. Gdyby zaś całą wierzytelność zapłacił jeden ze wspólników, to wówczas wierzyciel nie będzie mógł z roszczeniem występować do pozostałych.


Solidarna odpowiedzialność wspólników polega więc na tym, że każdy z nich odpowiada za wszystkie zobowiązania do pełnej wysokości całym swoim majątkiem osobistym.


W dodatku wierzyciel ma prawo swobodnie wybrać, z jakiego majątku chce zaspokoić swoje roszczenia: z majątku spółki, majątku wszystkich wspólników czy tylko niektórych z nich. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie. W uzasadnieniu do uchwały z 27 maja 1997 r. w sprawie sygn. akt III CZP 61/93 sąd stwierdził, że przepisy kodeksu cywilnego nie wymagają, aby wierzyciel kierował egzekucję najpierw do majątku spółki, a dopiero wówczas gdy nie wystarcza on na zaspokojenie wierzytelności - do osobistego majątku wspólników.


Jeżeli wspólnik wstąpił do spółki cywilnej, która już istniała, to nie odpowiada za zobowiązania, które powstały wcześniej, w okresie, gdy nie był jeszcze wspólnikiem. Gdyby jednak wystąpił ze spółki, to wówczas nadal odpowiada razem z pozostałymi wspólnikami za zobowiązania, które wynikają ze zdarzeń mających miejsce w okresie, gdy był jeszcze wspólnikiem. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 24 sierpnia 1967 r. w sprawie sygn. akt II CR 187/67.


Aby mogła zostać przeprowadzona egzekucja z majątku wspólnego wspólników, potrzebny jest tytuł egzekucyjny wydany przeciwko wszystkim wspólnikom. Taka egzekucja może zostać przeprowadzona wyłącznie w celu zaspokojenia zobowiązań spółki, które w żadnym wypadku nie są zobowiązaniami osobistymi poszczególnych wspólników.


Za zobowiązania spółek osobowych wspólnicy odpowiadają majątkiem osobistym. Zakres ich odpowiedzialności zależy od tego, w jakiej spółce mają udziały.

Wspólnik spółki jawnej ponosi tzw. subsydiarną odpowiedzialność za jej zadłużenia. Oznacza to, że wówczas gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, wierzyciel może podjąć decyzję o prowadzeniu jej z majątku wspólnika. Odpowiada swoim majątkiem osobistym również za zobowiązania spółki jawnej, które powstały, zanim do niej przystąpił.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK