| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Działalność gospodarcza

Zadatek a zaliczka

Aktualizacja: 19.11.2009

Przedsiębiorca budowlany, rozpoczynający działalność polegającą na kładzeniu i naprawach dachów, chciałby zabezpieczyć się na wypadek odstąpienia drugiej strony od umowy po rozpoczęciu przez niego pracy. Jaki zapis powinien zamieścić w umowie? Co będzie dla niego korzystniejsze – zadatek czy zaliczka – i w jakiej wysokości powinien je zastrzec? »

Zasada jednego okienka w sądzie rejestrowym

Aktualizacja: 13.11.2009

Idea „jednego okienka” nie jest w polskim prawie nowością. Od kilku lat poszczególne rządy postulują uproszczenie procedur ewidencjonowania działalności gospodarczej i rejestracji podmiotów w Krajowym Rejestrze Sądowym. »

Czy istnieje obowiązek przeklasyfikowania rodzajów działalności według PKD 2007 w przypadku planowanego wykreślenia spółki z KRS

Aktualizacja: 05.11.2009

Spółka z o.o. postanowiła zakończyć działalność 1 stycznia 2010 r. i zgłosić do KRS wniosek o likwidację. Spółka nie będzie już prowadziła produkcji. Czy ma obowiązek zgłosić w KRS zmiany w PKD do 31 grudnia 2009 r.? »

Kto może korzystać z pakietu antykryzysowego

Aktualizacja: 16.10.2009

W zależności od rodzaju i zakresu wprowadzonych regulacji, z pakietu antykryzysowego skorzystać mogą dwie grupy podmiotów: do pierwszej należą  wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na ich sytuację finansową, do drugiej zaś tzw. przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych, spełniający ściśle określone w ustawie kryteria. »

Dobra osobiste osób prawnych

Aktualizacja: 13.10.2009

Jakie wyróżnia się dobra osobiste osób prawnych? W jaki sposób chronione są dobra osobiste? Kiedy ochrona nie przysługuje? Czego może żądać poszkodowana osoba prawna? »

Obowiązki wynikające z ustawy o bateriach i akumulatorach

Aktualizacja: 07.10.2009

Do 30 listopada 2009 r. wprowadzający baterie lub akumulatory, a także prowadzący zakłady przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów powinni złożyć wniosek o wpis do rejestru prowadzonego przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ). »

Umowy ustne

Aktualizacja: 05.10.2009

W przypadku sporu zawarcie umowy tylko w formie ustnej nie zawsze pozbawia zainteresowane strony możliwości dochodzenia swoich praw w sądzie. »

Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców

Aktualizacja: 02.10.2009

Kryzys na poważnie zmobilizował polityków do pochylenia się nad likwidacją barier utrudniających życie przedsiębiorcom. »

Ochrona nazwy i firmy przedsiębiorcy

Aktualizacja: 09.09.2009

Każdy przedsiębiorca działa w obrocie pod firmą. Jest to jedno z dóbr niematerialnych przedsiębiorcy i jego naruszenie jest surowo ścigane przez prawo. Warto jednak wiedzieć, jak zachować się w sytuacji, gdy nasze prawo zostaje naruszane. »

Milcząca zgoda inwestora na umowę podwykonawczą

Aktualizacja: 04.09.2009

Scedowanie części zadań na innego przedsiębiorcę, który nie jest stroną umowy między inwestorem a głównym wykonawcą, wymaga zgody tego pierwszego. Zgoda jest bowiem dla podwykonawcy podstawą do dochodzenia roszczeń wobec obu partnerów jednocześnie. »

Protest w zamówieniach publicznych

Aktualizacja: 01.09.2009

W czasach kryzysu wielu przedsiębiorców pokłada nadzieję w sektorze publicznym, który słynie z korzystnych warunków płatności i solidności. Zwiększone zainteresowanie zamówieniami publicznymi sprawia, że szczególnego znaczenia nabiera skuteczne zaskarżanie niekorzystnych decyzji urzędu. »

Przeklasyfikowanie rodzajów działalności PKD 2007 w KRS - do 31 grudnia 2009 r.

Aktualizacja: 20.08.2009

Do 31 grudnia 2009 r. przedsiębiorcy mają obowiązek aktualizacji przedmiotu działalności w rejestrze przedsiębiorców na zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności 2007 (PKD 2007). Jak dokonać przeklasyfikowania rodzajów działalności – poniżej instrukcja na przykładzie spółki jawnej. »

Opłata za korzystanie ze środowiska

Aktualizacja: 18.08.2009

Spółka wykorzystuje samochody w działalności gospodarczej. Czy w związku z tym powstaje obowiązek uiszczenia opłaty środowiskowej? Jeśli tak, to jak należy ją obliczyć i ująć w księgach oraz gdzie i do kiedy wpłacić? »

Jak ustalić miejsce wykonywania działalności gospodarczej

Aktualizacja: 05.08.2009

Czy firma zajmująca się handlem materiałami sypkimi musi podać na zgłoszeniu NIP miejsce tych składów, jeżeli nie są one wpisane w dokumentach rejestrujących firmy jako miejsca prowadzenia działalności? »

Przedawnienie roszczeń przedsiębiorcy o odsetki przy sprzedaży

Aktualizacja: 03.08.2009

Jestem w sporze z moim kontrahentem, któremu trzy lata temu sprzedałem towar i nie otrzymałem całej zapłaty. Dłużnik zapłacił mi osiem z dziesięciu tysięcy złotych, które był mi winien. Chcę pozwać go o zapłatę kwot głównych i odsetek. Słyszałem, że wobec przedsiębiorców terminy przedawnienia roszczeń bywają krótsze. Czy mam szansę zdążyć? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Prymakowska

Ekoconsultant sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »