| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Działalność gospodarcza

Jak odzyskać pieniądze od nieuczciwego kontrahenta

Aktualizacja: 18.08.2011

Co zrobić, kiedy kontrahent okaże się nieuczciwy, zerwie współpracę i nie zapłaci za towar? Jak postępować, jeśli założy spółkę córkę, na którą przekazuje składniki swego majątku, a sam przygotowuje wniosek o ogłoszenie upadłości. Co mogę zrobić, aby odzyskać pieniądze? »

Jesteś podwykonawcą ? Możesz żądać zapłaty od inwestora

Aktualizacja: 23.05.2011

Po wykonaniu prac budowlanych podwykonawca może żądać zapłaty nie tylko od wykonawcy, ale również od inwestora. Warunkiem koniecznym jest zgoda inwestora na prace danego podwykonawcy. Okazuje się, iż zgoda może zostać wyrażona w dowolnej formie, chociażby milcząco, poprzez niezgłoszenie zastrzeżeń do dokumentów przedstawionych przez wykonawcę, a dotyczących współpracy z podwykonawcą. »

Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu

Aktualizacja: 29.04.2011

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zdecydowałem się oddać spółce, z którą współpracuję, samochody do używania w zamian za płatny co miesiąc czynsz. Umowa została zawarta w formie aktu notarialnego na czas nieoznaczony. W jej treści zostało zawarte postanowienie, że żadna ze stron nie będzie korzystać z prawa do wypowiedzenia umowy. Czy takie zastrzeżenie jest dopuszczalne? »

Zawieszenie działalności gospodarczej a najem lokalu użytkowego

Aktualizacja: 14.11.2011

 Do końca lipca 2010 r. prowadziłam hurtownię z zabawkami dla dzieci. Byłam czynnym podatnikiem VAT. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia 5 sierpnia 2010 r. zawiesiłam prowadzoną działalność gospodarczą. Od tego miesiąca przestałam również składać deklaracje VAT. »

Zarządzanie przedsiębiorstwem przez pełnomocnika

Aktualizacja: 02.03.2011

Przedsiębiorca podlegający wpisowi do rejestru może udzielić specyficznego pełnomocnictwa – prokury – do czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, udzielanego osobie, która nie wchodzi w skład żadnego organu spółki. »

Zawieszenie działalności a termin składania oświadczenia o wyborze formy opodatkowania

Aktualizacja: 14.11.2011

Zawiesiłem indywidualną działalność gospodarczą na okres od 1 lipca 2010 r. do 31 marca 2011 r. Przed zawieszeniem podatek dochodowy z działalności gospodarczej opłacałem według skali podatkowej, prowadząc p.k.p.r. Czy podejmując działalność gospodarczą po okresie zawieszenia, mogę w marcu 2011 r. zmienić formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? »

Korzystanie przez wykonawcę z potencjału podmiotu trzeciego

Aktualizacja: 24.02.2011

Zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 ze zm.) – zwanej dalej „Ustawą”, wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. »

Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej

Aktualizacja: 01.02.2011

Działalność gospodarczą można w każdej chwili zawiesić, a potem wznowić. Jest to tak samo łatwe jak założenie i zakończenie tego rodzaju biznesu. Okres zawieszenia stanowi faktyczną przerwę w działalności firmy na rynku. »

Zabezpieczanie umowy

Aktualizacja: 07.01.2011

W prawie polskim przewidziane jest wiele możliwości zabezpieczenia roszczeń przedsiębiorcy i ich ochrony przed nieuczciwymi kontrahentami. »

Czy przedsiębiorca może dochodzić swoich należności, gdy zawiesi wykonywanie działalności gospodarczej?

Aktualizacja: 13.12.2010

Czy przedsiębiorca, który zawiesił wykonywanie działalność gospodarczej, może dochodzić zapłaty swoich wierzytelności od  kontrahentów, którzy nie uregulowali należności względem przedsiębiorcy przed zawieszeniem przez niego działalności? »

Nieuczciwe praktyki rynkowe

Aktualizacja: 07.12.2010

Jak prowadzić działalność gospodarczą w zgodzie z prawem i interesami konsumentów? »

Jak założyć biznes w internecie?

Aktualizacja: 19.11.2010

Pomysł – rejestracja domeny – przygotowanie strony www i można prowadzić biznes przez internet. Przy okazji trzeba jednak pamiętać o wielu sprawach, żeby na być na bakier z prawem. »

Świadectwo pochodzenia towaru

Aktualizacja: 07.05.2015

Świadectwo pochodzenia towaru - ‘’certificate of origin’’ - jest jednym z istotnych dokumentów eksportowych występujących w handlu międzynarodowym. Dokument ten ma na celu potwierdzenie pochodzenia importowanego towaru i jest wymagany przez administrację celną kraju importera. Posiadanie tego dokumentu umożliwia importerowi uzyskanie preferencyjnych stawek celnych. »

Zażalenie dłużnika na postanowienie oddalające wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej

Aktualizacja: 19.10.2010

W wielu wypadkach, pomimo prawidłowego złożenia przez dłużnika wniosku o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej, sąd postanawia o jego oddaleniu. »

Nieuczciwa konkurencja

Aktualizacja: 07.10.2010

Co jest niedozwolone we wzajemnych relacjach między przedsiębiorcami oraz jak się bronić przed zakazanymi praktykami? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK