http://mojafirma.infor.pl/wiadomosci/206710,Firmom-brakuje-pracownikow.html

Firmom brakuje pracowników


Ostatnia aktualizacja: 2007-09-28
Autor: Justyna Wojteczek
Źródło: GP

Brak rąk do pracy to główna bariera w rozwoju polskich firm - wynika z przedstawionego wczoraj raportu Banku Światowego.


Jeszcze dwa lata temu brak pracowników był dopiero trzynastą w kolejności barierą w rozwoju polskich firm. Teraz ten czynnik znalazł się na pierwszym miejscu - mówi ekspert BŚ Jan Rutkowski.


W 2007 roku 60 proc. firm miało problemy ze znalezieniem pracowników (rok wcześniej - 42 proc.). Szczególnie brakuje wykwalifikowanych pracowników (55 proc. firm). Problem ze znalezieniem niewykwalifikowanych pracowników zgłosiło 24 proc. firm.


Raport świadczy o zmianie na polskim rynku pracy. Spadek bezrobocia był duży, ale poziom zatrudnienia wzrósł w latach 2005-2006 tylko o 2,8 pkt proc. Według Jana Rutkowskiego świadczy to o niewykorzystywaniu przez Polskę posiadanego potencjału pracowniczego, m.in. starszych pracowników. Bank Światowy przypomina, że Polska ma najniższy średni wiek przechodzenia na emeryturę (57 lat).


- Polska powinna zmienić system emerytalny tak, żeby z jednej strony nie opłacało się wcześniej przechodzić na świadczenie, a z drugiej strony, aby wydłużał się okres pracy - podkreślił Jan Rutkowski.


JUSTYNA WOJTECZEK

 

zamknij oknoNastępny artykuł

Niebezpieczne drewno wolno stosować tylko w instalacjach przemysłowych