| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie zakupy > Wyprawka szkolna 2012 – ile kosztuje i dlaczego tak drogo

Wyprawka szkolna 2012 – ile kosztuje i dlaczego tak drogo

Dla większości budżetów domowych wydatki na wyprawkę szkolną to nadal spore obciążenie . Na same podręczniki musimy wydać średnio ponad 350 zł dla jednego dziecka. Do wydatków związanych z początkiem roku szkolnego należy dodać także koszty przyborów szkolnych oraz wszelkich dodatkowych zajęć pozaszkolnych, w których będzie uczestniczyło dziecko.

W sierpniu 2012 Ceneo.pl przeprowadziło ankietę , w której prezentuje średnie wydatki Polaków na wyprawkę szkolną. A to wszystko w atmosferze początku cyfryzacji polskiej szkoły.

E-podręczniki mają być gotowe dopiero we wrześniu 2014 roku. Nie udało się na przykład wyłonić twórców e-podręcznika do nauk przyrodniczych i humanistycznych.

To właśnie drukowane podręczniki stanowią zdecydowanie największy koszt szkolnej wyprawki, a wśród nich te do nauki języków obcych, zwłaszcza jeśli składają się z podręcznika i zeszytu ćwiczeń.  

Przed pierwszym dzwonkiem warto rozejrzeć się za wyprawką szkolną. Niestety, oznacza to spore wydatki. Lepiej zrobić to już teraz aby we wrześniu uniknąć niepotrzebnego biegania po księgarniach i supermarketach.

W zależności głównie od wieku dziecka, klasy a nawet szkoły, pełny komplet podręczników może kosztować nawet około 400 zł.

Najdroższe pierwszaki

Wyprawka dla pierwszoklasisty jest jedną z najdroższych. Maluchowi trzeba kupić wszystko od podstaw, czyli tornister, podręczniki, a także piórnik z wyposażeniem oraz zeszyty. Pierwsza klasa wymaga od początkującego ucznia pełnego plecaka, w większości przypadków wszystkich nowych podręczników. 

Na kolejnych etapach edukacji podręczniki są jednak coraz droższe. Za książki do liceum czy gimnazjum zapłacimy w tym roku minimum 400 złotych.

Nowe podręczniki kosztują dużo, w związku z czym warto czasami rozważyć zakup używanych książek.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez serwis Ceneo.pl, wśród 1150 badanych aż prawie 33% z nich wydało w 2011 roku ponad 500 zł na podręczniki, a lekko ponad 32% zapłaciło za nie w przedziale od 300 – 500 zł. Natomiast 24% badanych wydało w zeszłym roku na podręczniki od 201 do 300 zł. Tylko 7% badanych musiało wyjąć z portfela mniej niż 200 zł.

To co szczególnie interesujące w wynikach badania Ceneo.pl to fakt, że  znaczna większość ankietowanych planuje w 2012 roku wydać na podręczniki sumę porównywalną w stosunku do roku poprzedniego lub wyższą i to nawet o ok. 100 zł.

Wynik ten może być potwierdzeniem trwającego  kryzysu finansowego  i potrzeby oszczędności w wielu sferach życia Polaków.

Ponad 1500 zapytanych przez Ceneo.pl o miejsce zakupu podręczników najczęściej wskazało tradycyjne księgarnie. Zakupów właśnie tam dokonuje prawie 40% ankietowanych.

Polecamy: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną?

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Co zrozumiałe, rośnie liczba osób kupujących książki dla swoich dzieci w Internecie, ze względu na często korzystniejszą cenę. Już prawie 30% zapytanych wybiera zakup podręczników w sieci.

Istnieje też spora grupa kupujących używane podręczniki w antykwariatach (ponad 9%) lub od znajomych (prawie 17%).

Naprzeciw potrzebom tej grupy rodziców wychodzą antykwariaty i bazary z książkami lub sklepy internetowe specjalizujące się w handlu używanymi podręcznikami. Dodatkowo księgarnie internetowe także wspierają ich w stosunkowo tanich zakupach książek.

Jedna z polskich księgarni internetowych zaczyna w tym roku oferować klientom odkupienie podręczników. Odsprzedać podręczniki będą mogli tylko ci, którzy je w tym sklepie kupili. A ci, którzy spełniają ten warunek, będą musieli zwrócić książki w dobrym stanie. Dzięki serwisom takim jak Ceneo.pl, możemy porównać ceny podręczników w sklepach internetowych i tym samym zaoszczędzić. Pozwalają wybrać najtańszą ofertę książek  i w miarę możliwości odebrać zamówienie w wybranym przez nas miejscu, nie pokrywając kosztu wysyłki.

Wyprawka szkolna 2012 - dofinansowanie zakupu podręczników

Wyprawka, to nie tylko podręczniki

Książki to jednak nie wszystko, co potrzeba kupić dziecku do szkoły.  Sporym wydatkiem są również niezbędne do nauki artykuły szkolne, jak chociażby długopisy, flamastry, a nawet plastelina, czy farby.

Największym wydatkiem spośród artykułów szkolnych są zdecydowanie zeszyty, zwłaszcza te w twardej oprawie, plecaki oraz piórniki, szczególnie te z pełnym wyposażeniem. Ich ceny są niemałe, zwłaszcza jeśli są produktami oznaczonymi znanymi markami lub też wizerunkiem popularnych bohaterów.

Jak wskazują wyniki badania Ceneo.pl rodzice na artykuły szkolne wydali w zeszłym roku od 100 do 200 zł (ok. 40% ankietowanych), a 24% zapłaciło za te produkty powyżej 300 zł. Koszt ten jest szczególnie widoczny przy zakupach dla uczniów szkół podstawowych – aż 46% rodziców uczniów podstawówek zapłaciła za artykuły szkolne ok. 200 zł w 2011 roku.

Zapytani w ankiecie, ile planują wydać na nie w 2012 roku, wyraźnie zaznaczyli, że chcą zapłacić za nie mniej w stosunku do ubiegłego roku o kwotę około 100 zł na jednej wyprawce. Ankietowani zaznaczyli również, że najczęściej po artykuły tego typu wybierają się do supermarketów – 53% zapytanych. Na drugim miejscu wskazali sklepy papiernicze - 31% ankietowanych. W sieci natomiast prawie 7% decyduje się na zakup przyborów szkolnych.

Piórnik, plecak, flamastry - co, gdzie i za ile?

Oczywiście cena produktów szkolnych ma znaczenie, zwłaszcza jeśli wyposażamy do szkoły nie tylko jedno dziecko. Czasami jednak warto postawić na ich jakość przekładającą się na trwałość i możliwość dłuższego korzystania nawet przez  niesfornego ucznia.

Wiadomo, że poza książkami najbardziej potrzebne są uczniom zeszyty, długopisy oraz ołówki. Przykładowo na Ceneo.pl za zeszyty A5 60-kartkowe zapłacimy od 1,4 – 3 zł za sztukę. 0,53 z to cena najtańszego zeszytu 16-kartkowego, a 2,90 zł kosztuje zeszyt A5 96-kartkowy w twardej oprawie.

Poniżej jednej złotówki zapłacimy także za komplet czterech flamastrów w różnych kolorach, a mniej niż 2 złote za zestaw siedmiu kolorowych kredek do kolorowania.

Największym wydatkiem dla rodziców wśród artykułów szkolnych jest piórnik z wyposażeniem oraz plecak.

Według danych zebranych przez Ceneo.pl ceny piórników wahają się od 5 do aż 140 złotych. Najtańsze są piórniki nylonowe i tzw. saszetki, z które można kupić za niewiele ponad 5 zł. Ceny plecaków oscylują pomiędzy 25, a nawet 900 zł.

Najtańsze są te, o małych rozmiarach, bez usztywnienia, najwięcej zapłacimy  za wersję plecaka z opcją na kółkach, dodatkowym piórnikiem lub znanego producenta, typu Samsonite lub Scout. Co może okazać się zaskoczeniem, zarówno na zakupie piórnika z wyposażeniem lub plecaka możemy zaoszczędzić.

Przyglądając się bliżej zestawieniom najpopularniejszych plecaków oraz piórników z uwzględnieniem ich cen na Ceneo.pl w 2011 i 2012 roku,  wyraźne jest zróżnicowanie cen oraz faworytów w poszczególnych kategoriach.

W 2011 najbardziej popularne były plecaki w cenie 60-90 zł, a piórniki od 25 – 40 zł. W 2012 roku (w okresie od czerwca do sierpnia) wśród najpopularniejszych piórników najtańszy był w cenie 6 zł, a plecak za 39 zł.,

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »