| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Umowa deweloperska oraz prospekt informacyjny

Umowa deweloperska oraz prospekt informacyjny

Przed zawarciem umowy deweloperskiej deweloper ma obowiązek poinformować nabywcę o aktualnie realizowanym przedsięwzięciu. Nabywca powinien zatem otrzymać pełną informację o oferowanym lokalu.

W rozdziale 5 u.o.p.n. opisano obowiązki dewelopera przed zawarciem umowy deweloperskiej. Zgodnie z art. 17 ust. 1 deweloper, który rozpoczyna sprzedaż obowiązany jest sporządzić prospekt informacyjny dotyczący danego przedsięwzięcia deweloperskiego.

Niezbędne informacje

Deweloper jest obowiązany przekazać nabywcy szczegółowe informacje dotyczące swojej sytuacji prawno-finansowej oraz przedsięwzięcia deweloperskiego, w tym konkretnego, oferowanego do sprzedaży lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, w zakresie określonym w prospekcie informacyjnym, którego wzór określa załącznik do Ustawy (art. 20 ust. 1). Prospekt informacyjny wraz z załącznikami stanowi integralną część umowy deweloperskiej (art. 20 ust. 2). Załącznik do Ustawy określa jakie elementy muszą zostać uwzględnione w prospekcie informacyjnym (wzór prospektu informacyjnego), m.in. dane dotyczące dewelopera; historia i udokumentowane doświadczenie dewelopera; informacje dotyczące nieruchomości i przedsięwzięcia deweloperskiego, w tym informacje dotyczące gruntu, budynku, lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego; informacje o planowanych inwestycjach w promieniu 1 km. Ponadto, deweloper jest zobowiązany do podania wykorzystywanych środków ochrony nabywców, zasady funkcjonowania danego środka ochrony nabywcy, nazwy instytucji zapewniającej bezpieczeństwo środków nabywcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz też: Odbiór mieszkania od dewelopera

Natomiast w przypadku przedsięwzięć deweloperskich, w odniesieniu do których rozpoczęcie sprzedaży nastąpiło przed dniem wejścia w życie Ustawy, zgodnie z art. 38 u.o.p.n., deweloper w prospekcie informacyjnym zamieszcza w sposób widoczny dla nabywcy informację o braku stosowania środków ochrony, o których mowa w art. 4. Dodatkowo, deweloper jest zobligowany m.in. do określenia w prospekcie zamierzonego sposobu i procentowego udziału źródeł finansowania przedsięwzięcia deweloperskiego, a także do podania warunków odstąpienia od umowy deweloperskiej.

Niedopełnienie obowiązku

Niezastosowanie się do tego obowiązku sankcjonowane jest poprzez przepisy karne Ustawy:

kto, będąc deweloperem, pracownikiem dewelopera lub inną osobą obowiązaną w ramach umowy z deweloperem do sporządzenia prospektu informacyjnego, wbrew postanowieniom art. 17 ust. 1, nie sporządza tego prospektu, podlega karze grzywny (art. 32) i dodatkowo kto, będąc odpowiedzialnym za informacje zawarte w prospekcie informacyjnym podaje nieprawdziwe lub zataja prawdziwe informacje, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 33).

Ponadto, zgodnie z art. 22 ust. 2 i 3 zmiany w treści umowy deweloperskiej, które nastąpiły w treści prospektu informacyjnego lub załączniku w czasie pomiędzy doręczeniem prospektu informacyjnego wraz z załącznikami, a podpisaniem umowy deweloperskiej, wiążą nabywcę tylko wtedy, gdy wyraził zgodę na włączenie ich do treści umowy.

Zobacz: Co powinna zawierać umowa z deweloperem?

Źródło: Raport z badania rynku budownictwa mieszkaniowego - rynek pierwotny

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK