| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Dodatek energetyczny w 2015 r.

Dodatek energetyczny w 2015 r.

Dodatek energetyczny to nowe świadczenie przysługujące odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej od początku 2014 r. Do 30 kwietnia 2015 r. osoby samotne otrzymają 11,36 zł miesięcznie tytułem dodatku. W jaki sposób ubiegać się o dodatek energetyczny?

Z obwieszczenia Ministra Gospodarki z dnia 17 kwietnia 2014 r. (M.P.2014.291) wynika, iż od 1 maja 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. będzie przysługiwał dodatek energetyczny dla wybranej grupy odbiorców energii elektrycznej. Dodatek będzie przyznawany przez okres sześciu miesięcy i przysługuje odbiorcom wrażliwym, uprawnionym do pobierania dodatku mieszkaniowego. Dodatek energetyczny jest nowego rodzaju świadczeniem przysługującym od początku 2014 r. na mocy ustawy – Prawo energetyczne. Wspomniana ustawa określa zasady użytkowania paliw i energii, w tym ciepła.

Umowa o dostarczenie energii zawierana jest na ogólnych zasadach swobody umów w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, a która dochodzi do skutku poprzez złożenie oświadczenia woli jednej lub więcej stron. Wskazana umowa należy do umów cywilnoprawnych, więc przyjmuje się, że wszystkie sposoby zawarcia umowy są możliwe, czyli złożenie i przyjęcie oferty, aukcja bądź przetarg czy negocjacje.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Segregacja odpadów w 2015 r.

Wysokość dodatku energetycznego w 2015 r.

Zgodnie z art. 5c prawa energetycznego, odbiorcy wrażliwemu przysługuje zryczałtowany dodatek energetyczny. Rocznie może wynosić nie więcej niż 30% iloczynu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii dla gospodarstwa domowego. Zgodnie z art. 5c ust. 3 ustawy wysokość limitu wynosi:

  1. 900 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną;
  2. 1250 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 4 osób;
  3. 1500 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 5 osób.

W 2015 r. wysokość dodatku dla gospodarstwa domowego wyniesie dla:

  1. prowadzonego przez osobę samotną - wynosi 11,36 zł/miesiąc;
  2. składającego się z 2 do 4 osób - wynosi 15,77 zł/miesiąc;
  3. składającego się z co najmniej 5 osób - wynosi 18,93 zł/miesiąc.

W jaki sposób ubiegać o przyznanie dodatku?

Aby można było otrzymać dodatek energetyczny, należy złożyć wniosek o jego przyznanie w Urzędzie Gminy, w Wydziale Obsługi Mieszkańców, który rozpatrzy go w terminie miesiąca. Wraz z wnioskiem składa się:

  1. Kopię umowy z przedsiębiorstwem energetycznym,
  2. Kopię faktury z przedsiębiorstwa energetycznego (tylko w przypadku wyboru płatności na rachunek bankowy przedsiębiorstwa energetycznego),
  3. Oświadczenie właściciela konta, na które mają być przesyłane środki z tytułu wypłaty dodatku energetycznego (tylko w przypadku wyboru płatności na rachunek bankowy osoby fizycznej innej niż wnioskodawca)

W przypadku decyzji odmownej, przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia odmowy, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Dodatek za pracę w porze nocnej 2015 r.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »