| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jak segregować śmieci?

Jak segregować śmieci?

Unia Europejska przedstawiła wymogi dotyczące obowiązku segregacji śmieci przez gminy państw członkowskich. Obowiązek obejmuje wszystkich mieszkańców, jednakże nie wszyscy wiedzą dokładnie jak segregować śmieci. Gdzie należy wyrzucać odpady?

2. W drugim pojemniku (najczęściej zielonym) składuje się odpady szklane, a w tym butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach.

3. Trzeci pojemnik (czarny/czerwony) natomiast przeznaczony jest na śmieci, które nie kwalifikują się do pojemników poprzednich, czyli zabrudzone opakowania plastikowe, porcelanę, talerze, zabawki, opakowania po dezodorantach, styropian opakowaniowy, gumę, popiół węglowy, pampersy, artykuły higieniczne (patyczki higieniczne, wata, itp.), potłuczone szyby, śmieci uliczne oraz odpady biodegradowalne, które nie są niebezpieczne dla środowiska. Istotne jest, że odpady wrzucane do pierwszego pojemnika nie mogą być mokre, bowiem trafiają one później do sortowni, gdzie większość z nich jest odzyskiwana. Odpady zmieszane, czyli z ostatniego pojemnika trafiają do zakładów, w których są sortowane w celu odzyskania składników energetycznych, następnie są kompostowane i dopiero trafiają na składowiska.

Ważne jest, że część odpadów – tzw. naturalnych może być ponownie wykorzystana. Właściciele nieruchomości mogą przeznaczyć część miejsca w przydomowych ogródkach na kompostowniki, dzięki którym odpady naturalne będą mogły być później wykorzystane jako nawozy. Do takiego pojemnika można wrzucać resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy od kawy i herbaty, papier niezadrukowany, tekturę, skoszona trawę, liście, igły sosnowe, rozdrobnione gałęzie, korę drzew, trociny, chwasty, ściółkę małych zwierząt domowych, zawartość worków z odkurzacza, popiół z kominka, resztki jedzenia w płynie, papier po kanapce, niezjedzoną kanapkę, ogryzki, papier po wędlinie.

Zobacz również: Ceny energii dla gospodarstw domowych w 2013

Odpady komunalne

Gminy mają za zadanie udostępnić punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, do których należą: odpady poremontowe i budowlane, odpady wielkogabarytowe (tj. meble, wyposażenie wnętrz, itp.), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (pralki, lodówki, telewizory, radioodbiorniki,  komputery, kalkulatory, itp.), zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, strzykawki itp., opony, odpady niebezpieczne z gospodarstw domowych (pozostałości farb, lakierów,  rozpuszczalników, kwasów, olejów, płynów do chłodnic, itp.). Wskazane odpady są najbardziej problematyczne w odbiorze, więc takie działanie jest bardziej ekonomiczne i znacznie sprawniejsze niż odbieranie ich od mieszkańców.

Zobacz: Jak segregować odpady (śmieci) 2013

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK