| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Sezon grzewczy 2012 / 2013 – jak płacić mniej za ogrzewanie

Sezon grzewczy 2012 / 2013 – jak płacić mniej za ogrzewanie

Koszty ogrzewania, to zawsze istotna pozycja w budżecie domowym. Zmieniając swoje nawyki związane z ogrzewaniem domu lub mieszkania można sporo zaoszczędzić. Home Broker przedstawia 6 rad, które mogą ograniczyć rachunek za ogrzewanie.

5. Ogranicz zużycie gdy nie używasz

Potencjalnie duże oszczędności może przynieść też obniżanie temperatury w domu na czas, gdy nie jest ono potrzebne, a więc domownicy przebywają w pracy lub w szkole. Portal tanie-ogrzewanie.pl szacuje na przykład, że przykręcenie ogrzewania o trzy stopnie Celsjusza od godziny 9 do 15 i od 23 do 6 pozwoli ograniczyć zapotrzebowanie na energię cieplną o 10%.

W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. i trzykrotnie większego domu roczna oszczędność na ogrzewaniu może zgodnie z szacunkami portalu tanie-ogrzewanie.pl wynieść odpowiednio 240 i 300 zł.

W praktyce jednak osiągnięcie takich oszczędności może być trudne. Po pierwsze najlepiej byłoby gdyby zmiany temperatur zachodziły płynnie i automatycznie, a to wymaga już odpowiedniej instalacji, która pozwoliłaby ustawić odpowiedni tryb zmian w ciągu doby.

Ponadto problemem może być skokowy wzrost temperatury, jaki następuje w momencie, gdy domownicy wracają do domu. Skokowe dostosowanie temperatury do wyższych wymagań wymaga bowiem sporej pracy pieca. W efekcie zużyta w tym czasie energia może „skonsumować” oszczędności jakie udało się wygospodarować wcześniej ograniczając dogrzewanie pustego domu.

6. ...ale nie zapomnij o świeżym powietrzu

Na koniec trzeba pamiętać, że utrzymując ciepło w domu nie można przesadzać. Efektem może być niedostateczna wymiana powietrza, które przecież też jest potrzebne, aby w mieszkaniu czuć się komfortowo. Często pojawiającym się błędem użytkowników nieruchomości jest uchylenie okna przy włączonych grzejnikach.

Taki zabieg co prawda pozwala stopniowo wymieniać powietrze w mieszkaniu, ale też powoduje uchodzenie świeżo ogrzanego powietrza z mieszkania. Najbardziej efektywnym sposobem wietrzenia mieszkania jest szerokie otwarcie okien na kilka minut po uprzednim zakręceniu termostatów grzejnikowych.

Trudno jest oszacować oszczędności wynikające z zastosowania takiego sposobu wymiany powietrza w mieszkaniu lub domu, ale bez wątpienia i ta rada może pozwolić utrzymać nawet kilka stuzłotowych banknotów w portfelach właścicieli nieruchomości.

Potencjalne oszczędności na ogrzewaniu

Sposób

potencjalne oszczędności (w%)

potencjalna obniżka rocznych kosztów ogrzewania

w 50-metrowym mieszkaniu

w 150-metrowym domu

Obniżenie temperatury o 1ºC

5 - 6%

132 zł

165 zł

Obniżenie temperatury o 3ºC przez kilkanaście godzin dziennie

10%

240 zł

300 zł

Odsłonięcie grzejników

20%

480 zł

600 zł

Założenie ekranów zagrzejnikowych

2,5 - 5%

90 zł

113 zł

Suma

942 zł

1 178 zł

Źródło: obliczenia własne na podstawie danych z portali infookno.pl, smhutnik.pl, tanie-ogrzewanie.pl, termodom.pl
Uwaga! Obliczenia mają czysto teoretyczny charakter i nie będą mieć zastosowania w każdej nieruchomości

Bartosz Turek,

Analityk rynku nieruchomości

Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK