| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Kiedy opłaca się korzystać z Rodziny na Swoim?

Kiedy opłaca się korzystać z Rodziny na Swoim?

Ceny mieszkań idą w dół, a to oznacza, że kupowanie nieruchomości z Rodziną na Swoim za jakiś czas może przestać się opłacać. Zamiast kupować mieszkanie w Rodzinie na Swoim, można poczekać na dalszy spadek cen nieruchomości. Z Rodziny na Swoim nie powinny korzystać osoby, które liczą na 12 proc. przecenę nieruchomości.

Wiele osób, które spełniają warunki, kwalifikujące do otrzymania kredytu z rządową dopłatą, zadaje sobie pytanie, czy warto zaczekać na dalsze spadki cen nieruchomości (roczny spadek Indeksu cen transakcyjnych wyniósł w lutym prawie 5 proc.). O ile musiałyby spaść ceny mieszkań, aby suma rat standardowego kredytu, zaciągniętego po obniżce, zrównała się z kosztem kredytu Rodziną na Swoim, zaciągniętego dziś?

W przypadku warszawskiego mieszkania, kosztującego 6,4 tys. zł za metr kwadratowy, warto czekać, aż jego cena spadnie do 5657-5869 zł (zależy od klienta i powierzchni mieszkania). Taka obniżka sprawia, że zadłużanie się w ramach Rodziny na Swoim traci sens, przynajmniej jeśli chodzi o porównanie sumy rat, zapłaconych bankowi.

Przeczytaj także: Jak zaciągnąć tani kredyt hipoteczny?

Warto jednak pamiętać, że nie powinien to być jedyny argument przy podejmowaniu decyzji. Pierwsza rata kredytu w Rodzinie na Swoim będzie o kilkadziesiąt procent niższa, no i wymarzone mieszkanie inny kupujący może nam sprzątnąć sprzed nosa.

Obliczenia różnią się w zależności od klienta (singiel vs rodzina lub osoba samotnie wychowująca dziecko), a także powierzchni mieszkania. Przypomnijmy, że singiel może otrzymać kredyt preferencyjny tylko, jeśli kupuje mieszkanie o powierzchni maksymalnie 50 m2, ale dopłaty będą liczone i tak maksymalnie do 30 m2. W przypadku rodziny oraz osób samotnie wychowujących dziecko, parametry te wynoszą odpowiednio 70 i 50 m2.

Najmniejszy spadek ceny, potrzebny do tego, aby suma rat kredytu standardowego zrównała się z sumą rat w kredycie Rodzina na Swoim, zaciągniętym po aktualnej cenie (6,97 proc.), wyliczono dla singla, kupującego 50-metrowe mieszkanie. Wynika to z faktu, że w tym przypadku dopłaty rządowe stanowią najmniejszą część całego kredytu. Tam, gdzie dopłaty przyznaje się dla całego mieszkania (do 30 m2 dla singla i do 50 m2 dla pozostałych), mieszkania powinny stanieć o 11,61 proc.

Porównanie wysokości raty kredytu Rodzina na Swoim ze standardowym wypada zdecydowanie na korzyść pożyczek preferencyjnych. Znów najbardziej opłaca się kupić mieszkanie do 30 m2 dla singla i do 50 m2 dla pozostałych grup klientów. Wówczas pierwsza rata kredytu (dla uproszczenia nie uwzględniono ubezpieczeń i prowizji) w Rodzinie na Swoim będzie o prawie 46 proc. niższa od raty zwykłego kredytu. Różnica ta zmniejsza się wraz z rosnącą powierzchnią mieszkania, dla singla kupującego
50-metrowe lokum wynosi 27,45 proc.

Polecamy serwis: Kredyty

Dywagacje na temat porównania kredytu z dopłatami do zwykłego mają oczywiście sens tylko w przypadku, gdy mowa jest o nieruchomości, kwalifikującej się do dopłat. W poszczególnych regionach wprowadzono inne limity maksymalnych cen mieszkań, np. w Warszawie wynoszą one 6435 zł dla rynku pierwotnego i 5148 zł dla rynku wtórnego. Wartości te są oczywiście najwyższe w stolicy, już w Poznaniu wynoszą odpowiednio 5322,50 zł i 4258 zł, w Gdańsku – 5092,50 zł i 4074 zł, a w Krakowie – 4587,50 zł i 3670 zł. Rodzina na Swoim traci sens w przypadku większych nieruchomości.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Nawrocki

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK