| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Czego nie wolno z „Rodziną na Swoim”?

Czego nie wolno z „Rodziną na Swoim”?

Osoby, które chciałyby skorzystać z „Rodziny na Swoim”, muszą liczyć się z konsekwencjami. Eksperci odradzają „Rodzinę na Swoim” nabywcom, którzy chcieliby wynająć nową nieruchomość albo spodziewają się darowizny.

Zgodnie z wyjaśnieniami, publikowanymi na stronach internetowych Banku Gospodarstwa Krajowego, rozwód nie jest powodem do zatrzymania budżetowych dopłat do kredytu. Ustawa nie porusza bowiem kwestii pozostawania w związku małżeńskim, małżeńskiej wspólności majątkowej, ani nawet tego, żeby oboje kredytobiorcy razem spłacali kredyt, który pierwotnie wspólnie zaciągnęli. Jeśli więc bank zgodzi się na taką zmianę, to jeden z byłych współmałżonków może przejąć odpowiedzialność za spłatę kredytu i nie straci z tego tytułu prawa do dopłat.

Beneficjenci nie mogą nabyć innej nieruchomości

Zupełnie inaczej jest, gdy spłacając kredyt, beneficjenci staną się właścicielami czy nawet współwłaścicielami kolejnego domu lub mieszkania. Jeśli chce się zachować dopłaty do kredytu, nie można dostać nawet części nieruchomości mieszkalnej w postaci darowizny, a tym bardziej kupić kolejnej na własność.

Jedynym wyłączeniem spod tego rygoru jest otrzymanie nieruchomości w spadku. Wtedy beneficjent nie traci dopłaty do kredytu.

Mechanizm ten dotyczy tylko nabycia kolejnej nieruchomości po dniu wejścia w życie ostatniej nowelizacji ustawy. Osoby, które korzystając z dopłat, kupiły lub dostały inną nieruchomość mieszkaniową przed 31 sierpnia 2011 roku, nie powinny stracić dofinansowania. Nie należy też zapominać o tym, że dopłaty otrzymuje się przez 8 lat – tylko w tym okresie można więc je stracić.

Nie wolno wynająć mieszkania z dopłatą

Polecamy serwis: Kredyty

Podobny skutek może mieć przeznaczenie mieszkania lub domu, kupionego na kredyt z dopłatą, na cele inne niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Nie można więc w całości lub części mieszkania lub domu przerobić na sklep, gabinet stomatologiczny czy salon fryzjerski, bez utraty dopłat.

Ustawa w obecnym brzmieniu zwraca uwagę na to, aby nieruchomość służyła zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, co wyłącza możliwość jej wynajęcia. Po ostatniej nowelizacji ustawy (weszła w życie pod koniec sierpnia 2011 roku) nie jest więc dozwolone podpisywanie nowych umów najmu nieruchomości mieszkalnej.

Zgodnie z ustawą kontrola nad prawidłowym wykorzystaniem dofinansowania leży w interesie nie tylko organów państwa, ale i banku, który udzielił kredytu. To bank będzie musiał zwrócić kwotę dopłat do nieprawidłowo wykorzystanego kredytu w programie „Rodzina na Swoim”. W drugiej kolejności będzie te pieniądze egzekwował od kredytobiorcy.

Można zarejestrować siedzibę firmy

Idąc dalej, sformułowanie „wykorzystanie mieszkania na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych” nie przekreśla możliwości zarejestrowania pod danym adresem działalności gospodarczej. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, ustawa nie wyklucza możliwości prowadzenia obsługi techniczno-biurowej jednoosobowej działalności gospodarczej w mieszkaniu lub domu, finansowanym kredytem z programu „Rodzina na Swoim”.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK