| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Gdzie kupić mieszkanie: na rynku pierwotnym czy wtórnym?

Gdzie kupić mieszkanie: na rynku pierwotnym czy wtórnym?

Kredyty hipoteczne prawie nigdy nie są przyporządkowywane wyłącznie rynkowi pierwotnemu albo rynkowi wtórnemu. Jednak warto wiedzieć, jakie procedury w banku łączą się z rynkiem pierwotnym, a jakie z rynkiem wtórnym. Eskperci finansowi wyjaśniają różnice między rynkami pierwotnym i wtórnym.

Jakie opłaty mogę dodatkowo ponieść?

Jak już wspomniano – kredyt hipoteczny na nieruchomość z rynku pierwotnego wypłacany jest w transzach. Bank może więc teoretycznie dokonać inspekcji nieruchomości, sprawdzić postęp prac i od tego uzależnić wypłatę transzy. Taka inspekcja generuje dodatkowy koszt dla kredytobiorcy – nawet w wysokości 200 zł.

Z kolei opłatą, wyróżniającą in minus mieszkanie „z drugiej ręki”, jest 2-procentowy podatek od czynności cywilnoprawnych. Przy zakupie nieruchomości od dewelopera nie trzeba go płacić.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Jakie dokumenty należy złożyć w banku?

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny na nieruchomość z rynku pierwotnego jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku mieszkania z rynku wtórnego. Deweloper, od którego jest kupowane nowe mieszkanie, musi zostać na początku dokładnie sprawdzony. Banki naprawdę przywiązują do tego sporą wagę (czemu nie można się dziwić) i jeśli nie będą przekonane o rzetelności dewelopera, mogą odmówić udzielenia kredytu na budowane przez niego mieszkanie.

Podobnie stanie się w przypadku, gdy uznają, że poziom zaawansowania robót budowlanych nie jest jeszcze satysfakcjonujący. Kredytodawcy mogą wymagać przedstawienia wielu dokumentów, dotyczących dewelopera oraz inwestycji (np. dokumenty rejestrowe dewelopera, harmonogram postępu prac budowlanych, pozwolenie na budowę). Na szczęście nie trzeba starać się o nie samemu, bo deweloperzy zazwyczaj bez problemu udostępniają całe pakiety dokumentów, które wystarczy zanieść do banku.

Rodzina na Swoim

Po zmianach w ustawie sprzed kilku miesięcy bardzo spadła liczba mieszkań, na zakup których można zaciągać kredyt z dopłatami w programie Rodzina na Swoim. Nieco wyższy limit ceny (o 25 proc. od limitu na nieruchomości „z drugiej ręki”) obowiązuje jednak mieszkania z rynku pierwotnego.

Biorąc ponadto pod uwagę, że deweloperzy budują raczej osiedla poza centrami miast, a więc często na terenach mniej atrakcyjnych, mieszkanie, które można by skredytować z pomocą Skarbu Państwa raczej łatwiej będzie sfinalizować zakup mieszkania z rynku pierwotnego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK