| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Ile można wynegocjować przy zakupie mieszkania z ogłoszenia?

Ile można wynegocjować przy zakupie mieszkania z ogłoszenia?

Jaką cenę za metr kwadratowy mieszkania można wynegocjować, w porównaniu z kwotą, podaną w ogłoszeniu? W których miastach różnica między ceną ofertową i transakcyjną jest największa? Ekspert przyjrzał się zmianom na rynku nieruchomości, które miały miejsce od początku maja do końca lipca.

W puli analizowanych transakcji znalazły się mieszkania sprzedane w okresie maj-lipiec 2011 r. Znamienny dla tego okresu był szczyt sprzedaży mieszkań, które mogły jeszcze kwalifikować się do dopłat do kredytu w ramach Rodziny na Swoim. Drastyczne obniżenie wskaźników (z 1,4 do 0,8) na rynku wtórnym spowoduje, że w większości analizowanych miast próżno będzie szukać mieszkań o parametrach, pozwalających na dopłatę. Jednak wbrew różnym prognozom, sezon pod hasłem „Koniec Rodziny na Swoim” nie wpłynął w istotny sposób na ceny. W Trójmieście ( w Gdańsku i Gdynii) specjaliści od nieruchomości odnotowali kolejne spadki cen transakcyjnych, które w porównaniu do poprzedniego okresu tym razem przekroczyły 2 proc. W Łodzi także nastąpił delikatny spadek, jednak tym razem tylko o 5 zł za m kw. W pozostałych czterech analizowanych miastach (we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i Poznaniu) wzrosty cen nie przekroczyły 1 proc. 

Przeczytaj również: Czy sytuacja na rynku mieszkaniowym poprawi się?

Rodzina na Swoim stała się motorem napędzającym koniunkturę na rynku wtórnym, ale jednocześnie leży u podstaw zahamowania możliwych, kolejnych spadków cen. Nowa odsłona programu RnS, która prawdopodobnie pojawi się już we wrześniu, może ograniczyć popyt i wpłynąć na uwolnienie obecnych cen mieszkań.

Polecamy serwis: Inwestycje

Tymczasem nadal różnice pomiędzy cenami oferowanymi przez sprzedających a średnią ceną m kw. w dokonywanych transakcjach bywają bardzo duże. W przypadku Gdyni różnica ta wynosi aż 17 proc. Podczas gdy średnia cena ofertowa używanego mieszkania to 6217 zł za m kw., mieszkania sprzedają się średnio o 1054 zł taniej za metr. Nie wydaje się, aby kupujący w najbliższym czasie zmienili swoje preferencje odnośnie rodzaju nabywanych lokali, dlatego sprzedający mieszkania w Gdyni muszą uzbroić się w cierpliwość albo obniżyć dość znacznie żądania cenowe. W przeciwnym razie czeka ich długie oczekiwanie na transakcję. Ceny ofertowe, najbliższe aktualnym transakcjom, można znaleźć w Poznaniu i Warszawie, gdzie różnice wynoszą odpowiednio 3 proc. i 4,1 proc.

Mimo najniższych cen, to wcale nie w Łodzi nabywcy decydują się na zakup największych mieszkań. Statystycznie największe lokale mieszkaniowe w ostatnim okresie są nabywane w stolicy – przeciętna nieruchomość ma 55,7 m kw. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w transakcjach powoli zwiększa się udział największych powierzchniowo mieszkań. Choć nadal dominują lokale dwu i niewielkie, trzypokojowe, to w ostatnich miesiącach z baz pośredników znikają mieszkania o mniej popularnych powierzchniach, powyżej 75 m kw., które długo czekają na zainteresowanie kupujących.

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »