| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Czy opłaca się wykończyć mieszkanie u dewelopera?

Czy opłaca się wykończyć mieszkanie u dewelopera?

Tylko co druga firma, budująca mieszkanie, oferuje usługi wykończeniowe. Eksperci przypominają, że decydując się na wykończenie mieszkania u dewelopera, możemy dostać na ten cel kredyt z rządową dopłatą. Czy powierzając przygotowanie mieszkania deweloperowi, możemy liczyć na duży wybór materiałów wykończeniowych?

Trzeba tu zauważyć, że deweloperzy, zajmujący się wykończeniem lokali, oferują swoje usługi w relatywnie niskich cenach. Zamawiając duże partie materiałów wykończeniowych mogą otrzymać rabaty nieosiągalne dla przeciętnego nabywcy. Teoretycznie mogą też w efektywniejszy sposób zarządzać pracą ekip wykończeniowych. Nie należy jednak zapominać o tym, że najczęściej deweloper przedstawi przyszłemu nabywcy ograniczony katalog dostępnych materiałów wykończeniowych.

Przeciętny czas oczekiwania na wykończenie mieszkania przez dewelopera wynosi 41 dni. W poszczególnych firmach potrafi on podlegać znacznym wahaniom. Najkrócej na oddanie mieszkania w stanie „pod klucz” czekać będziemy w: PWD, Mierzeja Development, Damaro Construction, AW Inwest oraz ATAL-u. W firmach tych na wykończenie mieszkania wystarczy miesiąc. Ponadto, deweloperzy Archicom i Bouygues Immobilier deklarują, że mieszkania wykończone oddawane będą w tym samym terminie, co te w stanie deweloperskim. W pierwszej z tych firm niezbędne byłoby nabycie lokalu na etapie jego budowy. W przeciwnym przypadku wykończenie może potrwać 60 dni.

Polecamy serwis: Inwestycje

O jakich kosztach i terminach można mówić w przypadku wykończenia lokalu przez właściciela? Doprowadzenie dwupokojowego mieszkania o powierzchni 50 m kw. ze stanu deweloperskiego do stanu „pod klucz” kosztować może 25,7 tys. zł netto, gdy prace zlecone zostaną zewnętrznej firmie, w czym 17,4 tys. zł netto kosztowałyby materiały wykończeniowe. Przyjęliśmy popularny standard wykończenia, a co za tym idzie, relatywnie tanie materiały. Zakres robót zawiera rozwiązania charakterystyczne dla większości deweloperskich ofert wykończenia w stanie „pod klucz”, a więc:

1) Nałożenie gładzi na ściany wraz z malowaniem,
2) Położenie terakoty w łazience i kuchni oraz paneli i cokołów w pokojach,
3) Położenie glazury w kuchni i łazience,
4) Instalację gniazd i włączników elektrycznych,
5) Zamontowanie baterii, umywalki, zlewu, sedesu i wanny,
6) Zamontowanie drzwi wewnętrznych płytowych wraz z ościeżnicami,

Koszt wykończenia metra mieszkania kosztuje więc teoretycznie 556 zł brutto (515 zł netto), w przypadku zlecenia robót firmie. Wtedy obowiązywałaby bowiem 8-proc. stawka VAT. W przypadku zakupu materiałów wykończeniowych na własną rękę, należy liczyć się z podstawową, 23-proc. stawką podatku od towarów i usług. Fiskus pozwala na limitowane odzyskanie różnicy między obiema w/w stawkami. Ponadto, w przypadku wykańczania mieszkania samodzielnie, nieraz konieczny okazuje się także zakup sprzętu lub jego wypożyczenie. Można więc szacować, że na wykonaniu prac samodzielnie zaoszczędzimy około 25% kosztów.

Pozostaje jeszcze kwestia czasu oczekiwania na wykończenie lokalu. Nawet zlecając tę usługę firmom, należy liczyć się z wieloma godzinami, spędzonymi na poszukiwaniu materiałów wykończeniowych, samych wykonawców, a następnie ich nadzorowaniu. - Decydując się na wykończenie mieszkania, kupionego na rynku pierwotnym, należy zarezerwować na tę operację około 2 miesięcy – podsumowuje Artur Wach, dyrektor regionalny Home Broker. W wielu przypadkach może się okazać, że deweloperzy są w stanie wykończyć mieszkanie szybciej i taniej. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK