| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Czy opłaca się wykończyć mieszkanie u dewelopera?

Czy opłaca się wykończyć mieszkanie u dewelopera?

Tylko co druga firma, budująca mieszkanie, oferuje usługi wykończeniowe. Eksperci przypominają, że decydując się na wykończenie mieszkania u dewelopera, możemy dostać na ten cel kredyt z rządową dopłatą. Czy powierzając przygotowanie mieszkania deweloperowi, możemy liczyć na duży wybór materiałów wykończeniowych?

Trzeba tu zauważyć, że deweloperzy, zajmujący się wykończeniem lokali, oferują swoje usługi w relatywnie niskich cenach. Zamawiając duże partie materiałów wykończeniowych mogą otrzymać rabaty nieosiągalne dla przeciętnego nabywcy. Teoretycznie mogą też w efektywniejszy sposób zarządzać pracą ekip wykończeniowych. Nie należy jednak zapominać o tym, że najczęściej deweloper przedstawi przyszłemu nabywcy ograniczony katalog dostępnych materiałów wykończeniowych.

Przeciętny czas oczekiwania na wykończenie mieszkania przez dewelopera wynosi 41 dni. W poszczególnych firmach potrafi on podlegać znacznym wahaniom. Najkrócej na oddanie mieszkania w stanie „pod klucz” czekać będziemy w: PWD, Mierzeja Development, Damaro Construction, AW Inwest oraz ATAL-u. W firmach tych na wykończenie mieszkania wystarczy miesiąc. Ponadto, deweloperzy Archicom i Bouygues Immobilier deklarują, że mieszkania wykończone oddawane będą w tym samym terminie, co te w stanie deweloperskim. W pierwszej z tych firm niezbędne byłoby nabycie lokalu na etapie jego budowy. W przeciwnym przypadku wykończenie może potrwać 60 dni.

Polecamy serwis: Inwestycje

O jakich kosztach i terminach można mówić w przypadku wykończenia lokalu przez właściciela? Doprowadzenie dwupokojowego mieszkania o powierzchni 50 m kw. ze stanu deweloperskiego do stanu „pod klucz” kosztować może 25,7 tys. zł netto, gdy prace zlecone zostaną zewnętrznej firmie, w czym 17,4 tys. zł netto kosztowałyby materiały wykończeniowe. Przyjęliśmy popularny standard wykończenia, a co za tym idzie, relatywnie tanie materiały. Zakres robót zawiera rozwiązania charakterystyczne dla większości deweloperskich ofert wykończenia w stanie „pod klucz”, a więc:

1) Nałożenie gładzi na ściany wraz z malowaniem,
2) Położenie terakoty w łazience i kuchni oraz paneli i cokołów w pokojach,
3) Położenie glazury w kuchni i łazience,
4) Instalację gniazd i włączników elektrycznych,
5) Zamontowanie baterii, umywalki, zlewu, sedesu i wanny,
6) Zamontowanie drzwi wewnętrznych płytowych wraz z ościeżnicami,

Koszt wykończenia metra mieszkania kosztuje więc teoretycznie 556 zł brutto (515 zł netto), w przypadku zlecenia robót firmie. Wtedy obowiązywałaby bowiem 8-proc. stawka VAT. W przypadku zakupu materiałów wykończeniowych na własną rękę, należy liczyć się z podstawową, 23-proc. stawką podatku od towarów i usług. Fiskus pozwala na limitowane odzyskanie różnicy między obiema w/w stawkami. Ponadto, w przypadku wykańczania mieszkania samodzielnie, nieraz konieczny okazuje się także zakup sprzętu lub jego wypożyczenie. Można więc szacować, że na wykonaniu prac samodzielnie zaoszczędzimy około 25% kosztów.

Pozostaje jeszcze kwestia czasu oczekiwania na wykończenie lokalu. Nawet zlecając tę usługę firmom, należy liczyć się z wieloma godzinami, spędzonymi na poszukiwaniu materiałów wykończeniowych, samych wykonawców, a następnie ich nadzorowaniu. - Decydując się na wykończenie mieszkania, kupionego na rynku pierwotnym, należy zarezerwować na tę operację około 2 miesięcy – podsumowuje Artur Wach, dyrektor regionalny Home Broker. W wielu przypadkach może się okazać, że deweloperzy są w stanie wykończyć mieszkanie szybciej i taniej. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK