| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > W których dzielnicach Krakowa można znaleźć atrakcyjne mieszkania?

W których dzielnicach Krakowa można znaleźć atrakcyjne mieszkania?

W I kwartale 2011 roku metr kwadratowy mieszkania w Krakowie kosztował średnio 7,5 tys. zł. Czy to dużo, w porównaniu ze stolicą? Eksperci od nieruchomości uważają, że nie. Podkreślają oni, że ceny ofertowe w Krakowie spadły o 2,6 proc., w porównaniu z analogicznym okresem w 2010 roku.

Kraków jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc do życia. Ceniony jest za swój niepowtarzalny klimat. W przeciwieństwie do Warszawy, uważany jest za „metropolię z ludzką twarzą”, gdzie żyje się w mniejszym tempie oraz taniej. - Ceny nieruchomości w Krakowie są o 17 proc. niższe niż w stolicy – mówi Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu ogłoszeń otoDom.pl.   W I kwartale 2011 roku mieszkanie można było kupić w Krakowie średnio za 7,5 tys. zł/m2 – o 2,6 proc. taniej w stosunku do roku ubiegłego – podczas gdy w Warszawie stawka za m2 lokalu wyniosła 9,1 tys. zł.

- Prym na krakowskim rynku nieruchomości wiedzie Podgórze i Krowodrza – dzielnic tych dotyczy odpowiednio 10,2 proc. i 8,8 proc. wszystkich ogłoszeń, dotyczących Krakowa, opublikowanych w IV kwartale 2010 roku – podsumowuje Przemysław Kotwicki.

- Obydwie dzielnice cieszą się też dużą popularnością wśród poszukujących mieszkań w Krakowie – mówi Konrad Koniarz, dyrektor biura nieruchomości GrupaB12. – W przypadku Podgórza, w ostatnich 2-3 latach wzrosło znaczenie dwóch osiedli – Zabłocia i Płaszowa. Inwestycje drogowe i komunikacyjne sprawiły, że Płaszów oferuje obecnie nowe osiedla, najlepiej skomunikowane i położone najbliżej centrum miasta.

Dowiedz się także: Jak nie dać się oszukać pośrednikowi?

Również ceny mieszkań w tej lokalizacji są przystępne. Z analizy ogłoszeń, dotyczących dzielnicy Podgórze, opublikowanych w serwisie otoDom.pl od października do grudnia 2010 roku, wynika, że średnia cena m2 mieszkania w tej lokalizacji wynosiła niecałe 7 tys. zł. Z kolei Krowodrza to druga po Śródmieściu, najdroższa dzielnica Krakowa – średnia cena oferowanych w niej mieszkań plasuje się w okolicach 8 tys. zł/m2., dla porównania metr kwadratowy lokalu mieszkaniowego w Śródmieściu kosztuje średnio 8,7 tys. zł/ m2. Dlaczego Krowodrzę zalicza się do drogich dzielnic?

- Jest to koszt poniesiony w związku z lokalizacją blisko centrum oraz świetną komunikacją z pozostałymi częściami miasta, dworcem głównym PKP i mniejszymi stacjami kolejowymi, lotniskiem w Balicach czy dostępem do kilku alternatywnych wjazdów na obwodnicę Krakowa – tłumaczy Konrad Koniarz. Krowodrza może także poszczycić się dużą ilością terenów zielonych – wystarczy wymienić Błonia, bulwary Wisły i Rudawy, Aleję Waszyngtona, Park Jordana, Park Krakowski czy Las Wolski wraz z zoo. Tutaj również znajduje się największe skupisko uczelni wyższych na terenie Krakowa – w tym rejonie usytuowane są m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny i Politechnika Krakowska. Dlatego ta dzielnica oferuje najwięcej mieszkań pod wynajem.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najtańsze mieszkania w Krakowie można nabyć na Bieżanowie i w Nowej Hucie, do najdroższych dzielnic zaliczają się Śródmieście i Krowodrza.
Najtańsze mieszkania w Krakowie można nabyć na Bieżanowie i w Nowej Hucie, do najdroższych dzielnic zaliczają się Śródmieście i Krowodrza.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK