| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Czy opłaca się zamienić mieszkanie na dom?

Czy opłaca się zamienić mieszkanie na dom?

Za dom pod Warszawą trzeba przeciętnie zapłacić 699 tys. zł. Zdaniem ekspertów tyle wynosi średnia cena ofertowa. Jak kształtowały się ceny ofertowe domów rok temu?

Polecamy serwis: Kredyty

Można też spróbować samemu wyszukać i zamówić materiały oraz wynająć ekipę fachowców, realizujących kolejne etapy inwestycji. Przyjmujemy, że dzięki temu jesteśmy w stanie zbić koszt wykonania domu o 10 proc., nie tracąc przy tym na jakości, a nierzadko wręcz podnosząc ją. W tym przypadku koszt wybudowania domu wyniósłby nas ok. 300 tys. zł.

W takiej sytuacji można też ubiegać się o zwrot VAT z tytułu zmiany stawek podatkowych od niektórych materiałów budowlanych po 1 maja 2004 roku. Wysokość maksymalnej kwoty, jaką można w ten sposób uzyskać, zmienia się co kwartał i jest obliczana w oparciu o cenę 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania, podawanej przez GUS. Dla osób, składających taki wniosek po raz pierwszy w II kwartale 2011, będzie ona wynosiła niespełna 34 tys. zł. Nie warto zakładać, że uda się odzyskać całą tę kwotę, dlatego przyjmujemy, że z tego tytułu uda nam się zaoszczędzić 25-30 tys. zł. Istnieje więc realna szansa na to, żeby ostateczna cena budowy domu spadłaby do 270 tys. zł.

Doliczając do tego działkę za 250 tys. zł, otrzymujemy 520 tys. zł za dom o powierzchni 160 m2, posadowiony na działce o powierzchni ok. 1000 m2. Jest to równowartość mieszkania o powierzchni 65 m2.

Trzeba pamiętać, że powyższe dane i obliczenia dotyczą Warszawy oraz jej okolic. W innych miastach ceny mieszkań są zazwyczaj niższe, a jednocześnie niższe są ceny ziemi czy robocizny. Trudno jednoznacznie orzec, że zachodzą tam podobne relacje cen co w stolicy. Każdy lokalny rynek nieruchomości ma swoje specyficzne uwarunkowania i do pewnego stopnia rządzi się własnymi prawami. Może się więc okazać, że na zamianie mieszkania na dom w jednym mieście można zyskać względnie więcej niż na podobnej operacji w innej miejscowości. Dlatego wymaga to oddzielnej, dokładnej kalkulacji kosztów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK