| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Czy opłaca się zamienić mieszkanie na dom?

Czy opłaca się zamienić mieszkanie na dom?

Za dom pod Warszawą trzeba przeciętnie zapłacić 699 tys. zł. Zdaniem ekspertów tyle wynosi średnia cena ofertowa. Jak kształtowały się ceny ofertowe domów rok temu?

Deweloperzy po raz kolejny wyraźnie spuścili z tonu w segmencie droższych inwestycji. Tu cena najtańszej rezydencji wynosi obecnie nieco ponad 789 tys. zł, co oznacza spadek o 111 tys. zł, czyli 16,9 proc., w stosunku do stanu sprzed roku. O ponad jedną czwartą skurczyła się też wielkość najmniejszej z oferowanych w tym przedziale działki. Spadła ona z prawie 820 do niecałych 610 m2. O ponad 9 proc., do 171 m2, zmalał metraż domu, a jego cena, w przeliczeniu na metr powierzchni, stopniała o blisko 7,5 proc., osiągając poziom 4776 zł.

Wróćmy jednak do tytułowego zagadnienia, czyli zamiany mieszkania na dom. Przy medianie ceny domu na poziomie 699 tys. zł, o 158 m2 pow. użytkowej, trzeba by sprzedać mieszkanie w Warszawie o powierzchni 85,8 m2, licząc według mediany cen transakcyjnych (8042 zł/m2 w lutym), obliczanej przez Open Finance na bazie transakcji, dokonywanych przez klientów firmy. Przy poprzedniej edycji naszego zestawienia, w październiku 2011 roku, o zamianie mieszkania na dom o powierzchni 158 m2 mógł myśleć posiadacz mieszkania o wielkości 91,4 m2, rok temu 95,4 m2, a półtora roku temu – 100,4 m2.

Koszty można oczywiście zmniejszyć, jeśli kupimy działkę we własnym zakresie, a do budowy domu wynajmiemy wyspecjalizowaną firmę, wznoszącą domy „od A do Z”. Ceny, jakie oferują tego typu przedsiębiorstwa, w ciągu ostatnich miesięcy nie uległy zasadniczej zmianie i można znaleźć takich wykonawców, którzy deklarują, że dom w technologii tradycyjnej, czyli murowanej, wybudują nawet poniżej 2000 zł za metr kwadratowy. Większość ofert mieści się jednak w granicach 2100-2300 zł/m2.

Licząc, że cena wykonania metra kwadratowego zamknie się w 2100 zł/m2, koszt ostateczny przy 160 m2 powierzchni użytkowej domu miałby szansę ograniczyć się do kwoty 336 tys. zł. Z kolei koszt działki może być bardzo różny, wszystko zależy od lokalizacji i wielkości, ale także od uzbrojenia. Ceny działek budowlanych, podobnie jak oferty gotowych domów czy mieszkań, są obecnie o kilka czy kilkanaście procent niższe niż rok – dwa lata temu. Na osiem przytoczonych miejscowości satelickich Warszawy, w ciągu roku ceny obniżyły się znacząco w pięciu z nich, od 7 do 14 proc., a w pozostałych praktycznie nie uległy zmianie. Obecnie w takich miejscowościach jak Nadarzyn, Wiązowna, Halinów czy Jabłonna bez większych problemów można znaleźć działkę budowlaną o powierzchni ok. 1000 m2 w cenie do 250 tys. zł. Jeśli tyle zapłacilibyśmy za grunt, ostateczny koszt inwestycji mógłby wynieść ok. 590 tys. zł, co odpowiada wartości mieszkania w Warszawie o powierzchni ok. 73 m2.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK