REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile wynosiły ceny transakcyjne mieszkań w styczniu 2011?

Marcin Jańczuk
Marcin Jańczuk
Specjalista rynku nieruchomości Metrohouse & Partnerzy S.A.
W połowie stycznia Rada Ministrów zatwierdziła zmiany w programie Rodzina na Swoim.
W połowie stycznia Rada Ministrów zatwierdziła zmiany w programie Rodzina na Swoim.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z reguły pod koniec roku nie dochodzi do zbyt wielu transakcji kupna i sprzedaży mieszkań. Tym razem było jednak inaczej. Czy wiesz, ile wynosiła różnica między cenami ofertowymi i transakcyjnymi? Poniżej znajdziesz analizę cen w wykonaniu ekspertów.

Obfitość transakcji została spowodowana m.in. przez zapowiedź zmian w programie Rodzina na Swoim, które dopiero w połowie stycznia zostały zatwierdzone przez Radę Ministrów. Najbardziej istotne regulacje dotyczą znacznego obniżenia limitów cenowych, które nastąpiło wskutek zmiany mnożnika z 1,4 na 1,1, ograniczenia dopłat tylko do rynku pierwotnego oraz braku zgody na rozszerzenie programu na jednoosobowe gospodarstwa domowe.

REKLAMA

Zmiany wejdą w życie nie wcześniej niż na początku II kwartału, dlatego też obserwujemy kontynuację zeszłorocznego trendu zakupowego na rynku wtórnym, gdzie dominantę stanowią mieszkania, spełniające limity cenowe programu Rodzina na Swoim.


REKLAMA

Analiza cen ofertowych portalu Szybko.pl oraz danych transakcyjnych z bazy Expandera i Metrohouse wskazują na duże zróżnicowanie proporcji pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi. Spośród siedmiu analizowanych miast najmniejsza różnica dotyczy Łodzi, gdzie wynosi ona 4,1 proc. Z kolei największą dysproporcję można zaobserwować w Gdyni i we Wrocławiu. W tym przypadku oczekiwania sprzedających są znacznie wyższe niż poziom cenowy przeprowadzanych na rynku transakcji. Różnica wynosi odpowiednio 16 i 14 proc. W pozostałych miastach różnica kształtuje się w przedziale od 8,2 proc. do 11,2 proc.

Różnica między cenami ofertowymi i transakcyjnymi wynika m.in. z pozostawiania przez sprzedających marginesu cenowego na negocjacje, a czasem po prostu z niepoprawnej kalkulacji ceny, czy nadmiernych oczekiwań względem kwoty, jaką można uzyskać za nieruchomość. Wskaźnik ten przede wszystkim jednak pokazuje, jak bardzo aktualna oferta na rynku odstaje od preferencji i przeciętnych możliwości nabywczych klientów. Utrzymująca się duża liczba transakcji z najtańszego segmentu mieszkań w blokach z wielkiej płyty ma znaczący wpływ na różnice w cenach ofertowych i transakcyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analiza rynku warszawskiego i gdańskiego wskazuje na to, że w ofercie dominują mieszkania z najdroższego segmentu, zbudowane po 2000 roku. Stanowią one 33,7 proc. w Gdańsku i 30,3 proc. w Warszawie, podczas gdy np. w stolicy największy odsetek sfinalizowanych transakcji dotyczy mieszkań, budowanych między 1970 a 1990 rokiem. Wynosi on 35,4 proc. Natomiast w Gdańsku liczba sprzedanych mieszkań w budynkach z wielkiej płyty kształtuje się na poziomie bardzo zbliżonym do wysokości sprzedaży mieszkań z segmentu postdeweloperskiego.

Dowiedz się także: Dlaczego 80 tys. osób ma dopłacić do kupowanego mieszkania?

Rynek nieruchomości i rodzaje dokonanych transakcji w Gdańsku

REKLAMA

Porównując obecną ofertę rynkową ze sfinalizowanymi transakcjami, można zauważyć, że największe dysproporcje występują w przypadku największych mieszkań. W Gdańsku 13 proc. ofert na rynku stanowią mieszkania, posiadające co najmniej 4 pokoje, podczas, gdy w grupie analizowanych transakcji tylko 6,4% dotyczyło takich mieszkań. Warto zwrócić uwagę na stosunkowo wysoki udział w umowach kupna-sprzedaży mieszkań trzypokojowych i zaledwie 15,3-procentowy odsetek transakcji, obejmujących mieszkania jednopokojowe.

Nadal największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania, wybudowane po 2000 r. Stanowią one 28,4 proc. obrotu na rynku wtórnym w Gdańsku. Jednocześnie obserwujemy wysoką podaż tego typu mieszkań – 33,7 proc. Nieco mniejszy odsetek dotyczy mieszkań, wybudowanych w latach 1970-1990, z których większość znajduje się w budynkach z wielkiej płyty. Statystyki sprzedażowe świadczą o tym, że lokale te są także chętnie wybierane przez nabywców i stanowią 26,7 proc. ogółu transakcji.

Porównanie - podział na liczbę pokoi

Porównanie - podział na rok budowy budynku

Polecamy serwis: Kredyty

Rynek nieruchomości i rodzaje dokonanych transakcji w Warszawie

W Warszawie co druga transakcja dotyczy mieszkań dwupokojowych, natomiast oferta lokali z największego segmentu powierzchniowego cieszy się znikomym zainteresowaniem. Jedynie 4,3 proc. transakcji obejmowało mieszkania czteropokojowe i większe, podczas gdy w ofercie portalu Szybko.pl takie mieszkania stanowią 12,3 proc. wszystkich ogłoszeń.

Początek roku najczęściej obfitował w transakcje, dotyczące mieszkań wybudowanych w latach 1970-1990. Stanowiły one 35,4 proc. Bardzo popularny zazwyczaj segment mieszkań wybudowanych po 2000 r. ustąpił tym razem miejsca mieszkaniom z lat 50-tych i 60-tych. Pomimo wysokiej podaży mieszkań z grupy postdeweloperskiej, zaledwie 19,1 proc. transakcji obejmowało najnowsze mieszkania.

Porównanie - podział na liczbę pokoi

Porównanie - podział na rok budowy budynku


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA