| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Ile wynosiły ceny transakcyjne mieszkań w styczniu 2011?

Ile wynosiły ceny transakcyjne mieszkań w styczniu 2011?

Z reguły pod koniec roku nie dochodzi do zbyt wielu transakcji kupna i sprzedaży mieszkań. Tym razem było jednak inaczej. Czy wiesz, ile wynosiła różnica między cenami ofertowymi i transakcyjnymi? Poniżej znajdziesz analizę cen w wykonaniu ekspertów.

Porównując obecną ofertę rynkową ze sfinalizowanymi transakcjami, można zauważyć, że największe dysproporcje występują w przypadku największych mieszkań. W Gdańsku 13 proc. ofert na rynku stanowią mieszkania, posiadające co najmniej 4 pokoje, podczas, gdy w grupie analizowanych transakcji tylko 6,4% dotyczyło takich mieszkań. Warto zwrócić uwagę na stosunkowo wysoki udział w umowach kupna-sprzedaży mieszkań trzypokojowych i zaledwie 15,3-procentowy odsetek transakcji, obejmujących mieszkania jednopokojowe.

Nadal największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania, wybudowane po 2000 r. Stanowią one 28,4 proc. obrotu na rynku wtórnym w Gdańsku. Jednocześnie obserwujemy wysoką podaż tego typu mieszkań – 33,7 proc. Nieco mniejszy odsetek dotyczy mieszkań, wybudowanych w latach 1970-1990, z których większość znajduje się w budynkach z wielkiej płyty. Statystyki sprzedażowe świadczą o tym, że lokale te są także chętnie wybierane przez nabywców i stanowią 26,7 proc. ogółu transakcji.

Polecamy serwis: Kredyty

W Warszawie co druga transakcja dotyczy mieszkań dwupokojowych, natomiast oferta lokali z największego segmentu powierzchniowego cieszy się znikomym zainteresowaniem. Jedynie 4,3 proc. transakcji obejmowało mieszkania czteropokojowe i większe, podczas gdy w ofercie portalu Szybko.pl takie mieszkania stanowią 12,3 proc. wszystkich ogłoszeń.

Początek roku najczęściej obfitował w transakcje, dotyczące mieszkań wybudowanych w latach 1970-1990. Stanowiły one 35,4 proc. Bardzo popularny zazwyczaj segment mieszkań wybudowanych po 2000 r. ustąpił tym razem miejsca mieszkaniom z lat 50-tych i 60-tych. Pomimo wysokiej podaży mieszkań z grupy postdeweloperskiej, zaledwie 19,1 proc. transakcji obejmowało najnowsze mieszkania.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »