| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jaki procent czynszu można zarobić na wynajmie mieszkania?

Jaki procent czynszu można zarobić na wynajmie mieszkania?

Żeby wynajem mieszkania był bardziej opłacalny, trzeba podpisać umowę na co najmniej trzy miesiące. Należy przy tym pamiętać, że najwięcej pieniędzy dostanie się na rękę w przypadku małej nieruchomości. Na pokrycie rocznych kosztów stałych właściciele muszą przeznaczyć ponad 30% rocznych dochodów z wynajmu.

Dla osób, które obawiają się okresów bez najemcy, dobrym rozwiązaniem jest zakup nieruchomości z gwarantowanym najmem. To coraz popularniejsza forma w przypadku nieruchomości, sprzedawanych w miejscowościach popularnych turystycznie, choć i w największych miastach pojawiają się pierwsze oferty tego rodzaju.

Polecamy serwis: Kredyty

Wyżej wspomniane opłaty i czynsz pochłaniają niemałą część otrzymywanych kwot. Najważniejszym elementem jest tu czynsz, płacony do spółdzielni. Przy stawce 8 zł za m kw. można go oszacować na 240 zł miesięcznie. Nie należy zapominać o ubezpieczeniu nieruchomości. Składka zależna jest od wartości lokalu i rocznie można ją oszacować na 125 zł. Gmina także upomni się o swoje. Chodzi tu zarówno o podatek od nieruchomości na poziomie około 80zł, jak i o opłatę za użytkowanie wieczyste, którą wypada oszacować na 400 zł rocznie. Pozostaje jeszcze kwestia podatku od przychodów z najmu. Fiskus pozwala tu na trzy systemy rozliczeń:

1) Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawka 8,5%),
2) Zasady ogólne (stawki progresywne 18% i 32%),
3) Tzw. „podatek liniowy” (stawka 19%).

Będąc osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej, można wybrać między dwoma pierwszymi formami rozliczeń. Natomiast w przypadku działalności gospodarczej podatnik musi zdecydować się na podatek liniowy lub opłacanie podatku na zasadach ogólnych. W rozważanym przykładzie wybór padł na ryczałt, ponieważ jest to najprostsza forma rozliczenia. Aby obliczyć podatek, wystarczy w tym przypadku pomnożyć przychód przez stawkę. W pozostałych dwóch systemach podstawą opodatkowania jest dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK