| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Ile pieniędzy trzeba dopłacić przy zamianie mieszkania na dwa mniejsze?

Ile pieniędzy trzeba dopłacić przy zamianie mieszkania na dwa mniejsze?

Zamiana trzypokojowego mieszkania w dużym mieście na dwa mniejsze to kosztowny interes. Trzeba do niego dopłacić średnio 130 tys. zł, chyba że wybierzemy lokal o niższym standardzie lub w gorszej lokalizacji. Odpowiednie wyrzeczenia mogą pozwolić zaoszczędzić nawet 340 tys. zł.

Najdroższa zamiana nastąpiłaby w Krakowie. Aby kupić M2 i kawalerkę w dzielnicy Dębniki w Krakowie trzeba by było dołożyć 55 tys. zł do wartości lokalu trzypokojowego na Krowodrzy. Przeciętna cena ofertowa mieszkania trzypokojowego na terenie Krowodrzy w stolicy województwa Małopolskiego wynosi 632 tys. zł. Aby kupić kawalerkę i M2 na terenie Dębników należałoby zapłacić 668 tys. zł. Koszt podwyższają też opłaty około transakcyjne, które można oszacować na blisko 20 tys. zł.

Polecamy serwis: Inwestycje

Kolejnym rozwiązaniem na zamianę M3 na M1 i M2 jest przeprowadzka z nowego budownictwa do bloku z wielkiej płyty. W większości przypadków taka operacja, nawet po potrąceniu kosztów transakcyjnych, pozwoli osiągnąć wolną gotówkę lub po prostu zakupić większą liczbę mieszkań. Do porównań został przyjęty tylko jeden rynek na terenie wybranej dzielnicy. Trzy pokoje w nowym budownictwie zostałyby zamienione na kawalerkę i M2 w wielkiej płycie.

Na warszawskim Mokotowie taka operacja mogłaby przynieść aż 340 tys. zł wolnych środków. Kwota ta wystarczyłaby na zakup dodatkowej kawalerki w budynku z wielkiej płyty. Mogłaby ona generować comiesięczne dochody z wynajmu. Przeciętna cena ofertowa mieszkania trzypokojowego, wybudowanego na Mokotowie, po 2000 roku opiewa na ponad 1 mln zł. Aby kupić w tej samej dzielnicy kawalerkę i M2 w budynku z wielkiej płyty, wystarczyłoby posiadać około 643 tys. zł. Dodatkowo trzeba uwzględnić koszty transakcyjne w wysokości blisko 19 tys. zł.

Niemałą kwotą dysponowałaby też rodzina z Krakowa, która na terenie Krowodrzy chciałaby dokonać zamiany M3 w nowym budynku na M1 i M2 w wielkiej płycie. Przeciętna cena ofertowa mieszkania trzypokojowego, wybudowanego na terenie Krowodrzy po 2000 roku w stolicy województwa Małopolskiego wynosi 563 tys. zł. Aby stać się właścicielem kawalerki i M2 w budynku z wielkiej płyty, należałoby zapłacić 443 tys. zł. I tu nie można zapomnieć o kosztach transakcyjnych w wysokości blisko 14 tys. zł.

Najmniej wolnych środków, bo 50 tys. zł, powyższa operacja dałaby rodzinie, chcącej zamienić M3 na M1 i M2 na Wrocławskich Krzykach. Przeciętna cena ofertowa mieszkania trzypokojowego na Krzykach opiewa we Wrocławiu na blisko 563 tys. zł. Aby kupić kawalerkę i M2, trzeba posiadać 497 tys. zł. Dodatkowo należy też doliczyć koszty transakcyjne w wysokości blisko 15 tys. zł. Na koniec warto zauważyć, że wszystkie powyższe obliczenia są jedynie szacunkowe, a każdy przypadek powinno się rozważać indywidualnie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK