| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jakich zmian na rynku mieszkaniowym należy się spodziewać w porównaniu z rokiem 2010?

Jakich zmian na rynku mieszkaniowym należy się spodziewać w porównaniu z rokiem 2010?

W ubiegłym roku wartość przeciętnego mieszkania zasadniczo pozostała na tym samym poziomie. Jest to zastanawiające, biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu 12 miesięcy zdolność kredytowa przeciętnej rodziny poszła w górę o 53 tys. Większy popyt spowodował wzmożoną podaż, dlatego po przecenie rynek uspokoił się. W tym roku może być podobnie.

Przeciętna wielkość poszukiwanego w zeszłym roku mieszkania nieznacznie różniła się na czterech, największych rynkach. Najmniejsze mieszkania chcieli w 2010 roku kupić mieszkańcy Krakowa. Przeciętnie zgłaszali oni popyt na 48,8 m kw. powierzchni użytkowej. We Wrocławiu przeciętna, preferowana powierzchnia była największa spośród badanych miast i wyniosła 52,4 m kw.

W 2010 roku największym budżetem na zakup mieszkania dysponowali Warszawiacy. Chcieli oni przeciętnie wydać na mieszkanie 402 tys. zł. W Krakowie było to 311 tys. zł, a we – Wrocławiu 298 tysięcy. Najmniej spośród badanych mieszkańców miast chcieli zapłacić Poznaniacy. Ich przeciętny budżet opiewał w zeszłym roku na 267 tys. zł.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Ożywienie na rynku nieruchomości jest oczywiście skorelowane z polityką kredytową banków. Należy podkreślić, że około trzy na cztery transakcje są wspierane finansowaniem bankowym. Jak poluzowanie polityki instytucji finansowych przełożyło się na medianę zdolności kredytowej przeciętnej, trzyosobowej rodziny z dochodem 5 tys. zł netto? W styczniu rodzina taka mogła liczyć na kredyt o średniej wartości 368 tys. zł, w grudniu było to już 421 tys. zł. W przypadku wspólnej waluty zdolność kredytowa jest oczywiście niższa i na koniec roku dla modelowej rodziny wynosiła 332 tys. zł. Warto też zauważyć, że od sierpnia 2010 roku zdolność kredytowa w EUR zatraciła swój wzrostowy trend, przez co dysproporcja wobec finansowania w rodzimej walucie rośnie.

Obserwowany wzrost wolumenu transakcji nie byłby jednak możliwy, gdyby w 2010 roku Polacy nie ruszyli za zakupy mieszkań. W czwartym kwartale 2010 roku liczba osób, chcących kupić własne M, wzrosła o 86% względem początku roku 2009 i o 44% w stosunku do zeszłego roku. Dynamiczny wzrost w ostatnich kwartałach może być dobrą prognozą na przyszłość, sugerującą dalszy wzrost liczby zawieranych transakcji na rynku mieszkaniowym w 2011 roku.

Przy innych czynnikach stałych rosnący popyt doprowadziłby do wzrostu cen w 2010 roku. Ich stabilny poziom jest więc najlepszym barometrem wielkości podaży mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Widać to chociażby przez pryzmat ożywienia na rynku deweloperskim. Najdobitniej świadczy o tym wzrost liczby rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych. W pierwszych 11 miesiącach zeszłego roku deweloperzy rozpoczęli budowę o blisko połowę większej liczby lokali niż w analogicznym okresie roku 2009. Od lipca 2010 widoczna jest ponadto pozytywna dynamika w zakresie liczby mieszkań, na których budowę deweloperzy otrzymują pozwolenia. Powiększa to potencjał rynku do szybszego zaspokojenia potrzeb popytu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK