| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jakie będą ceny domów i działek budowlanych w porównaniu z rokiem 2010?

Jakie będą ceny domów i działek budowlanych w porównaniu z rokiem 2010?

Ceny domów dłużej niż ceny mieszkań były odporne na kryzys. Zaczęły iść w dół w II kwartale 2009 r., natomiast przeceny mieszkań zaczęły się już jesienią 2008 r. W 2010 r. ceny domów okazały się wrażliwsze na poprawę koniunktury. W chwili obecnej w całej Polsce z wyjątkiem Lublina, gdzie średnia cena pozostaje niezmienna od IV kwartału 2009, ceny ofertowe są wyższe.

Zgodnie z tezą o stosunkowo dużej stabilności cen domów w Polsce, wynikającej zarówno z kosztów zakupu ziemi, jak i uwarunkowań kulturowych – przywiązania do własnego miejsca i ziemi jako wartości, na rok 2011 można prognozować utrzymanie cen na poziomie zbliżonym do obecnego. Szczególnie w największych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy Kraków, gdzie ceny niemal powróciły do poziomu z 2008 roku, nie należy spodziewać się dalszych wzrostów. W przypadku domów do 200 m kw. możliwa jest kontynuacja trendu wzrostowego w Szczecinie, Katowicach i Łodzi.

W przypadku dużych domów stabilizacja jest jeszcze bardziej prawdopodobna. Jedynie w Białymstoku, gdzie cena wynosi o ponad 100 tys. mniej niż na początku 2008 roku, szansa na wzrost cen jest duża.

Polecamy serwis: Lokaty

Właściciele działek budowlanych zapomnieli już o kryzysie, który dotknął rynek nieruchomości. W przypadku Warszawy ceny ofertowe z IV kwartału 2010 są zbliżone do poziomu z 2008 roku, czyli najwyższego, odnotowanego poziomu cen, a w pozostałych miastach znajdują się na poziomie wyższym od kilku do kilkudziesięciu procent (14% Wrocław i 32% Gdańsk). W ciągu ostatnich 12 miesięcy Kraków, Wrocław i Gdańsk odnotowały wzrosty średnich cen ofertowych na poziomie 22-23%, co oznacza 60 do 70 zł. więcej na każdym metrze. W Warszawie cena wzrosła o 13 punktów procentowych, co przekłada się na podwyżkę rzędu 100 zł.

Wzrost cen ofertowych to zarówno efekt wyprzedaży najtańszych ofert, jak i cierpliwości sprzedających oraz ich przekonania do pozytywnego dla nich kierunku zmian cen w przyszłości. Najtańsze działki zniknęły z rynku w I i II kwartale 2010 roku. Obecnie najniższe ceny działek, dostępnych w dużych miastach, są o kilkadziesiąt złotych wyższe niż przed rokiem. Wydłużył się również czas promocji, dotyczących ofert sprzedaży działek budowlanych. Potwierdza to tezę tezę, jakoby wzrost cen następował na skutek zwiększonego optymizmu właścicieli ziemi, a nie z powodu rosnącego popytu na działki budowlane.

Prognozy statystyczne potwierdzają optymizm właścicieli gruntów. W większości miast można spodziewać się dalszego wzrostu, do 10% w skali roku. Jego warunkiem jest utrzymanie sytuacji gospodarczej na co najmniej takim samym poziomie jak w roku 2010. Argumentem przemawiającym za trendem wzrostowym cen działek budowlanych jest fakt, iż w Polsce większość zasobów mieszkaniowych powstaje w ramach indywidualnych inwestycji. Brak planów wsparcia budownictwa mieszkaniowego i już istniejące ograniczenia będą kolejnym bodźcem, a może wręcz koniecznością, do samodzielnej realizacji inwestycji mieszkaniowych przez poszczególne rodziny.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK