| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Dlaczego maleje optymizm wśród deweloperów?

Dlaczego maleje optymizm wśród deweloperów?

Większość doradców mieszkaniowych wróży minimalny wzrost cen mieszkań w przyszłym roku. Ich zdania są jednak podzielone.

Od nowego roku elektryzującą zmianą będzie podniesienie stawek podatku VAT. Nie ominie to także rynku mieszkaniowego, choć upatrywanie w nowym sposobie opodatkowania czynnika powodującego znaczny wzrost cen mieszkań byłoby nadużyciem. Dotychczasowa stawka 7% na mieszkania zostanie podwyższona do 8%. Rząd nie wyklucza podwyżek: o kolejny punkt procentowy w lipcu przyszłego roku i ponownie za rok. Docelowo więc stawka VAT mogłaby wzrosnąć z dotychczasowych 7% nawet do 10%. Po drugie, fiskus stosuje podstawową stawkę podatku wobec każdego metra na powierzchni ponad 150 m kw. Oznacza to wzrost z dotychczasowego poziomu 7% do 23% po 1 stycznia 2011 roku. Zmiany te dotyczą jedynie rynku pierwotnego, ale jak wpłyną na ceny, płacone przez nabywców od nowego roku?

W przypadku wzrostu stawki VAT o 1 pp. „małe mieszkania”, do 150 m kw., nieznacznie podrożeją. Za lokal o dotychczasowej cenie brutto na poziomie 300 tys. zł po sylwestrze trzeba będzie zapłacić o 2,8 tys. zł więcej. Gorzej sytuacja przedstawia się w przypadku mieszkań o powierzchni ponad 150 m kw., które zazwyczaj mieszczą się w projektach o wysokim standardzie. Ich średnia cena w ofercie deweloperów w największych miastach Polski wynosi obecnie 11 153 zł. Gdyby mieszkanie miało powierzchnię 200 m kw., od stycznia jego cena brutto wzrośnie z 2 231 tys. zł do 2 330 tys. zł, czyli o 99 tys. zł. W przypadku lokalu 250-metrowego podwyżka byłaby dużo większa – z 2 788 tys. zł do 2 971 tys. zł, czyli o 183 tys. zł.

Im większy apartament i wyższa cena metra kwadratowego, tym większy zakres podwyżek. I tak na przykład z samego tytułu zmian w VAT apartament o powierzchni 250 m kw., zlokalizowany na Starym Mieście w Krakowie, który dotychczas wyceniony był na 7,5 mln zł, po pierwszym stycznia powinien kosztować już ponad 8 mln zł. Należy jednak zauważyć, że na rynku pierwotnym mieszkania o powierzchni powyżej 150 m kw. stanowią jedynie około 2% oferty. Zmiana VAT będzie więc miała znikomy wpływ na duże lokale oraz na obraz całego rynku mieszkaniowego.

Najprostszym sposobem na uniknięcie podwyżki VAT było podpisanie do końca tego roku umowy ostatecznej zakupu mieszkania. Aby można było zawrzeć taką umowę, deweloper musiał posiadać zaświadczenie o samodzielności lokalu. Mógł o nie wystąpić dopiero po oddaniu mieszkania do użytkowania. Pojawiały się także promocje, w których deweloperzy gwarantowali obecną cenę także w przyszłym roku, o ile umowa przedwstępna została zawarta przed 1 stycznia 2011 roku. Sytuacja na rynku pokazała jednak, że podwyżki nie działały na wyobraźnię nabywców, co nie przełożyło się na skokowy wzrost sprzedaży lokali. Należy to wiązać z relatywnie niewielką skalą wzrostu cen mieszkań o powierzchni do 150 m kw. od 1 stycznia. Natomiast w przypadku większych nieruchomości, nawet po 1 stycznia, rozwiązaniem może być nabycie dwóch, oddzielnych lokali i połączenie ich po zakupie, co pozwala zastosować niższą stawkę podatku od towarów i usług.

Polecamy serwis: Inwestycje

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Europejskie Centrum Konsumenckie

Pomoc prawna dla konsumentów w UE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK