| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Czy warto zaciągnąć kredyt u dewelopera?

Czy warto zaciągnąć kredyt u dewelopera?

Zaciągnięcie kredytu w biurze sprzedaży dewelopera jest wygodnym rozwiązaniem. Przeciętny deweloper współpracuje jedynie z wybranymi bankami: tymi, które zapewniają szybsze załatwienie niezbędnych formalności i niższe koszty, związane z obsługą kredytu.

Deweloper może zadbać o zadowolenie nabywcy nie tylko oferując ciekawe mieszkanie w korzystnej cenie. Wiele firm stara się także nawiązać współpracę z bankami, co przy niewielkim nakładzie środków może pozwolić na uproszczenie procedur kredytowych oraz obniżenie kosztu kredytu. Jednak nawet najlepsze oferty, przedstawione przez deweloperów, warto porównać z innymi, dostępnymi na rynku.

Ubiegając się o kredyt w biurze sprzedaży dewelopera, przede wszystkim można liczyć na uproszczone procedury, a w efekcie – krótszy czas pozyskania pieniędzy. Dotyczy to jednak tylko wybranych firm. - Dzięki ugruntowanym relacjom biznesowym, jakie łączą nas z wybranymi deweloperami, ich klienci mogą liczyć na prosty, wygodny i wyjątkowo korzystny sposób finansowania wybranych inwestycji – tłumaczy Agata Chrzanowska, Dyrektor Wydziału Hipoteki w Millennium Banku. Dzieje się tak dlatego, że dokumenty, dotyczące wybranych inwestycji, znajdują się w bankach. Z jednej strony nabywca nie musi już kompletować ich, z drugiej strony nie ma konieczności ich ponownego rewidowania przez analityków bankowych.

Dowiedz się także: Jakie są prognozy dla rynku nieruchomości na rok 2011?

Składając wniosek kredytowy za pośrednictwem dewelopera częściej można spotkać się z zapisami w umowie, które pozwalają na odzyskanie wpłaconego zadatku lub opłaty rezerwacyjnej, gdy bank odmówi finansowania. Nawet gdy nie ma takich zapisów, bez wątpienia łatwiej będzie wywalczyć je u dewelopera, szukając za jego pośrednictwem finansowania.

Polecamy serwis: Kredyty

Kolejną, podkreślaną przez deweloperów korzyścią dla nabywców, są niższe koszty przyznania kredytu. Chodzi tu szczególnie o brak prowizji i zwolnienie z opłaty za wycenę nieruchomości. Należy podkreślić, że obecnie powszechne na rynku są promocje, więc niekoniecznie musi to stanowić dodatkowy atut zaciągania kredytu w biurze sprzedaży dewelopera. Zdarzają się jednak również ciekawe rozwiązania, dedykowane przez banki dla konkretnych deweloperów. - W przypadku naszej firmy bank PKO BP stworzył unikalną ofertę karencji rat kapitałowo-odsetkowych do czasu odbioru mieszkania – zauważa Krzysztof Foder, Menedżer sprzedaży Bouygues Immobilier Polska.

Najkorzystniejszą z punktu widzenia nabywcy nieruchomości jest obniżka marży kredytowej. Prowizjaę wnosi się raz, a marża wpływa na oprocentowanie kredytu przez cały okres regulowania długu. Takie korzyści dla nabywców deklaruje na przykład Anna Mączyńska, przedstawicielka dewelopera Breevast, który współpracuje z bankiem BZ WBK. Podobne rozwiązania najczęściej są dostępne dla kupujących mieszkania, kredytujących się w banku, który finansuje także dewelopera. - W takich przypadkach obniżka marży może sięgnąć 0,2 pp. względem standardowej oferty – mówi Michał Cebula, doradca Home Broker z Warszawy. Warto zauważyć, że jest to swoisty paradoks, ponieważ bank, kredytując zarówno dewelopera jak i nabywcę, jest bardziej eksponowany na ryzyko.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK