| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Dlaczego opłaca się przekształcić prawo do użytkowania gruntu we własność?

Dlaczego opłaca się przekształcić prawo do użytkowania gruntu we własność?

Od nowego roku użytkownicy wieczyści będą musieli zapłacić nawet 2400% za użytkowany grunt. Przed podwyżkami można bronić się, zgłaszając sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność jest możliwe zarówno w przypadku gruntów zabudowanych, jak i przeznaczonych na cele mieszkaniowe, w tym garaży. Po dokonaniu takiej zmiany osoby fizyczne, jako właściciele, nie będą już ponosić opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Cały proces wymaga złożenia wniosku w odpowiednim urzędzie oraz wniesienia opłaty za przekształcenie. Wniosek muszą złożyć wszystkie osoby, posiadające prawo do danego gruntu. Sprawa jest więc prosta, gdy jesteśmy jedynym użytkownikiem wieczystym gruntu – np. w przypadku domku jednorodzinnego. Sytuacja komplikuje się w przypadku budynków wielorodzinnych. Niezbędne jest bowiem wystąpienie wszystkich właścicieli lokalu o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności . Może też wystarczyć zgoda większości użytkowników, określona udziałem, jeżeli jednocześnie uzyskają oni orzeczenie sądu o zasadności takiego przekształcenia. W tym wypadku trzeba jednak liczyć się ze znacznym wydłużeniem całego procesu.

Za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, zwane potocznie wykupem gruntu, trzeba zapłacić. Opłata jest różnicą pomiędzy aktualną wartością gruntu, a ceną za prawo użytkowania wieczystego. Im większa jest wartość tego prawa, tym mniej zapłacimy za przekształcenie go we własność. Ponadto, im krócej jesteśmy użytkownikiem wieczystym gruntu, tym większą wartość ma nasze prawo.

Jeżeli grunt jest wart 300 tys. zł, to w pierwszym roku użytkowania za wykup tego prawa zapłacimy ok. 30 tys. zł. Możliwe jest rozłożenie tej kwoty na nisko oprocentowane raty – maksymalnie na 20 lat – co dawałoby pierwszą ratę na poziomie ok. 2625 zł wraz z odsetkami. Tymczasem roczna opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntu w tym przypadku wyniesie 3000 zł, przy założeniu, że na działce stoi budynek mieszkalny. Gdyby wystąpić o przekształcenie powyższego gruntu we własność w 20 roku użytkowania, za wykup trzeba by zapłacić niecałe 99 tys. zł, a pierwsza rata wyniosłaby 8,6 tys. zł.

Na tym nie koniec. Rata, związana z wykupem gruntu, z roku na rok będzie maleć – przy założeniu, że stopy procentowe będą utrzymane na dotychczasowym poziomie – a opłata z tytułu użytkowania wieczystego będzie rosła, np. o 50% raz na cztery lata. Łączny koszt opłat z tytułu przekształcenia, przy założeniu stałości stopy redyskontowej, w ciągu 20 lat wyniesie niespełna 42 tys. zł, jeżeli wystąpimy o przekształcenie w pierwszym roku użytkowania i 137 tys. zł, gdy wystąpimy o przekształcenie w 20 roku użytkowania. Z drugiej strony, łączny koszt opłat z tytułu użytkowania w skrajnym przypadku może wynieść nawet ponad 158 tys. zł. Wiąże się to z podwyżkami opłat o 50% co cztery lata.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK