| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Wkład własny czy lokata – co jest korzystniejsze dla beneficjentów programu „Rodzina na Swoim”?

Wkład własny czy lokata – co jest korzystniejsze dla beneficjentów programu „Rodzina na Swoim”?

Korzystając z programu „Rodzina na Swoim” można zaoszczędzić do 6,9 tys. zł. Warunkiem jest brak wkładu własnego. Najwięcej mogą zaoszczędzić osoby, kupujące małe mieszkania. Wraz ze wzrostem metrażu maleją oszczędności. Dzieje się tak dlatego, że tylko wybrane banki dopasowują ofertę wysokości wnoszonego wkładu.

Polecamy serwis: Inwestycje

Im większe mieszkanie, dofinansowane w programie „Rodzina na Swoim”, tym bardziej opłacalne może być przeznaczenie posiadanych środków na wkład własny, a nie lokatę. Kupując mieszkanie o powierzchni 75 m kw. i wartości 250 tys. zł, biorąc kredyt na 30 lat w „Rodzinie na Swoim”, trzeba liczyć się z ratą miesięczną na poziomie 1062,72 zł, jeżeli pożyczymy całą kwotę od banku i ratą miesięczną 846,35 zł, gdy pożyczymy tylko 200 tys. zł, a pozostałe 50 tys. zł przeznaczymy na wkład własny. Różnica w racie wynosi więc 216,36 zł miesięcznie. Jest to kwota wyższa niż od możliwej do uzyskania z lokaty na 50 tys. zł z kapitalizacją dzienną i oprocentowaniem 4,86%. Założenie kilku tego typu lokat pozwala ominąć podatek od zysków kapitałowych i osiągnąć w pierwszym miesiącu odsetki na poziomie 206,79 zł. Już w pierwszym miesiącu przeznaczenie 50 tys. zł na lokatę, a nie na wkład własny, powoduje dodatkowy koszt na poziomie 9,57 zł. Procent składany dalej działa, jednak na korzyść posiadacza lokaty, ponieważ codziennie odsetki naliczane są od coraz większej kwoty. Łącznie, przy zachowaniu obecnych realiów rynkowych, w rozważanym przypadku można osiągnąć korzyści na poziomie 3 tys. zł w ciągu 8 lat, pomimo strat w pierwszych miesiącach obsługi długu.

Przeznaczanie wolnych środków na wkład własny w ramach programu „Rodzina na Swoim” jest często nieopłacalne, ponieważ relatywnie mało banków premiuje wniesienie tych kwot poprzez obniżkę marży. W przypadku kredytu na 30 lat, na mieszkanie warte 250 tys. zł, mediana oprocentowania wynosi 5,8%, pod warunkiem, że nie będzie wkładu własnego, i 5,77% dla kredytu z 20-procentowym wkładem. Przeciętna marża jest więc o zaledwie 0,03 pp. niższa. Do banków, które premiują wniesienie wkładu własnego, w przypadku kredytu objętego programem „Rodzina na Swoim”, należą: Alior, Millennium, BPH, Deutsche Bank, Pekao i PKO BP.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK