REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmniejszyć koszt ogrzewania gazowego o 20%

Judyta Boroń
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ogrzewanie gazowe ma opinię drogiego rozwiązania. Pomińmy jednak obiektywne czynniki skłaniające nas wybory techniki grzewczej i skupmy się na sytuacji, w której nie mamy dużego wyboru i musimy zdecydować się na jakieś rozwiązanie w ramach ogrzewania gazowego.

Najbardziej popularne na rynku są tradycyjne piece z jedną komorą spalania. Ich popularność wynika głównie z faktu, że są tanie w zakupie, więc oszczędne dla kieszeni. Ale czy jest to rzeczywista oszczędność? Alternatywą dla rozwiązania tradycyjnego jest zastosowanie pieców kondensacyjnych, które dokładniej spalają paliwo w związku, z czym ich sprawność jest większa- cena również. Jak oszczędność jest lepsza dla budżetu domowego, taniej kupić i drożej eksploatować czy drożej kupić i płacić niższe rachunki za gaz?

REKLAMA

Zastanówmy się nad tym omawiając praktyczny przykład:

REKLAMA

Jeśli powierzchnia mieszkalna będzie wynosiła 150 metrów kwadratowych, w domu będą mieszkały 4 osoby i złożymy, że każda osoba zużywa dziennie około 100 litrów ciepłej wody a do ogrzania jednego metra kwadratowego potrzebne 20W/m3 to wydatki przy cenie gazu równej ok 2 złote będą wyglądały następująco:
W przypadku pieca kondensacyjnego, którego średnia sprawność kształtuje się na poziomie 106% koszty eksploatacyjne będą nie większe niż około 4,5 tysiąca rocznie.

W przypadku pieca tradycyjnego, którego średnia sprawność kształtuje się na poziomie między 80 a 86% koszty eksploatacyjne będą wyższe niż 5,5 tysiąca rocznie. Co daje różnicę w skali roku około 1 tysiąca zł. Przyjrzyjmy się teraz kosztom początkowym, czyli kwocie, jaką musimy jednorazowo wydać na zakup kotła. Dobrej jakości piec kondensacyjny kosztuje około 8 tysięcy, tradycyjny jest tańszy o około 2 tysiące. Jednak już po dwóch latach eksploatacji ceny się wyrównują a w trzecim roku nasz budżet zyskuje około tysiąca złoty.

REKLAMA

Obiektywnie licząc w dłuższym (trzyletnim) okresie bardziej opłaca się rozwiązanie, w którym decydujemy się na montaż kotła kondensacyjnego. Warto mieć to na uwadze modernizując dom w poszukiwaniu oszczędności a także analizując rozkładanie się kosztów i korzyści z nich wynikających przy planowaniu budowy nowego domu.
Mniejsze zużycie gazu to nie tylko mniejsze rachunki z gaz. Wysoka sprawność kotłów kondensacyjnych dochodząca nawet do 110% to bezpieczeństwo dla użytkowników i przyjazne podejście do środowiska naturalnego. Energia cieplna pozyskiwana jest nie tylko z samego procesu spalania, ale z pary wodnej, która znajduje się w spalinach. Kotły dwu-funkcyjne oprócz ogrzewania domu dostarczają również ciepłą wodę do sprzątania i mycia. Ważne jest to, że woda jest ogrzewana na bieżąco, dokładnie wtedy, kiedy jest potrzebna, dokładnie tyle ile potrzebujemy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli masz już w swoim domu piec kondensacyjny, ważne jest żeby pamiętać o tym, że do ekonomicznego funkcjonowania niezbędne są coroczne przeglądy i konserwacja urządzenia przez serwis producenta. Nie warto oszczędzać na serwisie, korzystając z tanich usługach świadczonych przez Pana Złotą Rączkę, którego usługi są „autoryzowane” przez sąsiadów lub znajomych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA