| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jak zmniejszyć koszt ogrzewania gazowego o 20%

Jak zmniejszyć koszt ogrzewania gazowego o 20%

Ogrzewanie gazowe ma opinię drogiego rozwiązania. Pomińmy jednak obiektywne czynniki skłaniające nas wybory techniki grzewczej i skupmy się na sytuacji, w której nie mamy dużego wyboru i musimy zdecydować się na jakieś rozwiązanie w ramach ogrzewania gazowego.

Najbardziej popularne na rynku są tradycyjne piece z jedną komorą spalania. Ich popularność wynika głównie z faktu, że są tanie w zakupie, więc oszczędne dla kieszeni. Ale czy jest to rzeczywista oszczędność? Alternatywą dla rozwiązania tradycyjnego jest zastosowanie pieców kondensacyjnych, które dokładniej spalają paliwo w związku, z czym ich sprawność jest większa- cena również. Jak oszczędność jest lepsza dla budżetu domowego, taniej kupić i drożej eksploatować czy drożej kupić i płacić niższe rachunki za gaz?

Zastanówmy się nad tym omawiając praktyczny przykład:

Jeśli powierzchnia mieszkalna będzie wynosiła 150 metrów kwadratowych, w domu będą mieszkały 4 osoby i złożymy, że każda osoba zużywa dziennie około 100 litrów ciepłej wody a do ogrzania jednego metra kwadratowego potrzebne 20W/m3 to wydatki przy cenie gazu równej ok 2 złote będą wyglądały następująco:
W przypadku pieca kondensacyjnego, którego średnia sprawność kształtuje się na poziomie 106% koszty eksploatacyjne będą nie większe niż około 4,5 tysiąca rocznie.

W przypadku pieca tradycyjnego, którego średnia sprawność kształtuje się na poziomie między 80 a 86% koszty eksploatacyjne będą wyższe niż 5,5 tysiąca rocznie. Co daje różnicę w skali roku około 1 tysiąca zł. Przyjrzyjmy się teraz kosztom początkowym, czyli kwocie, jaką musimy jednorazowo wydać na zakup kotła. Dobrej jakości piec kondensacyjny kosztuje około 8 tysięcy, tradycyjny jest tańszy o około 2 tysiące. Jednak już po dwóch latach eksploatacji ceny się wyrównują a w trzecim roku nasz budżet zyskuje około tysiąca złoty.

Obiektywnie licząc w dłuższym (trzyletnim) okresie bardziej opłaca się rozwiązanie, w którym decydujemy się na montaż kotła kondensacyjnego. Warto mieć to na uwadze modernizując dom w poszukiwaniu oszczędności a także analizując rozkładanie się kosztów i korzyści z nich wynikających przy planowaniu budowy nowego domu.
Mniejsze zużycie gazu to nie tylko mniejsze rachunki z gaz. Wysoka sprawność kotłów kondensacyjnych dochodząca nawet do 110% to bezpieczeństwo dla użytkowników i przyjazne podejście do środowiska naturalnego. Energia cieplna pozyskiwana jest nie tylko z samego procesu spalania, ale z pary wodnej, która znajduje się w spalinach. Kotły dwu-funkcyjne oprócz ogrzewania domu dostarczają również ciepłą wodę do sprzątania i mycia. Ważne jest to, że woda jest ogrzewana na bieżąco, dokładnie wtedy, kiedy jest potrzebna, dokładnie tyle ile potrzebujemy.

Jeśli masz już w swoim domu piec kondensacyjny, ważne jest żeby pamiętać o tym, że do ekonomicznego funkcjonowania niezbędne są coroczne przeglądy i konserwacja urządzenia przez serwis producenta. Nie warto oszczędzać na serwisie, korzystając z tanich usługach świadczonych przez Pana Złotą Rączkę, którego usługi są „autoryzowane” przez sąsiadów lub znajomych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK