| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jak ogrzać tanio dom

Jak ogrzać tanio dom

Co jest bardziej opłacalne ogrzewanie miejscowe czy centralne. Spróbujmy zastanowić się nad kosztami ogrzewania, porównując systemy grzewcze miejscowe i centralne.

Ogrzewanie centralne, czyli jedno źródło ciepła rozprowadzane do wszystkich pomieszczeń. Jest to model stosowany na osiedlach i w większości domów wielorodzinnych.

- Sieć miejska jest najtańszym rozwiązaniem ze względu na korzyści skali. Ciepło z sieci miejskiej może być doprowadzone także do domów jednorodzinnych o ile jest taka techniczna możliwość. Pomieszczenia są ogrzewane grzejnikami zawieszonymi na ścianach lub poprzez ogrzewanie podłogowe. Najlepsze rezultaty przynosi łączenie ogrzewania naściennego z podłogowym. Unikaj ogrzewania podłogowego w sypialni ze względu na cyrkulację powietrza, która unosi od podłogi do góry drobinki kurzu. Stosuj w łazience w miejscach gdzie chodzisz z gołymi stopami. Grzejniki naścienne są najbardziej wydajne, czym przyczyniają się do oszczędzania zużycia energii, pod oknami, na przedpokoju. Mają tworzyć kurtynę powietrzną powstrzymującą napływanie chłodnego powietrza z zewnątrz.

- System ogrzewania powietrznego, zasilanego przez kominek z wkładem, DGP czyli z możliwością dystrybucji ciepłego powietrza lub przez kominek z płaszczem wodnym. Rozwiązanie dosyć drogie, jeśli miałoby być zastosowane w domu o powierzchni 100 m2 i większej. Dodatkowym minusem jest uciążliwość związana z obsługą kominków. Opał wymaga uzupełniania w okresach nie dłuższych niż 8 godzin, co oznacza że zimą jeśli są duże mrozy nie możemy sobie pozwolić na opuszczenie domu na dłużej.

- Kotły gazowe, olejowe lub na paliwo stałe, dobre rozwiązanie we wszystkich tych przypadkach, w których nie możemy skorzystać z ogrzewania miejskiego. Gazowe i olejowe, są praktycznie bezobsługowe, trzeba tylko dbać o to, żeby zbiornik na opał był w odpowiednim momencie zatankowany. Z kotłami na paliwo stałej jest podobny problem jak w przypadku wkładów kominkowych, należy systematycznie dokładać opał z tym, że wystarczy zrobić to raz na dobę lub raz na dwie doby. Koszty są nieco wyższe niż ogrzewanie z sieci miejskiej, ale mamy ten komfort, że sami decydujemy, kiedy zaczyna i kończy się sezon grzewczy.

Ogrzewanie miejscowe, w starych kamienicach to przede wszystkim piece kaflowe na węgiel. Współcześnie piece kaflowe buduje się tylko i wyłącznie do ozdoby. Ogrzewanie miejscowe bazuje głównie na energii elektrycznej, która jest bardzo droga. Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe to bardzo kosztowne rozwiązanie, ale jeśli chodzi o funkcjonalność równie zawodne i wygodnie jak korzystanie z sieci miejskiej przy centralnym ogrzewaniu. Miejscowe ogrzewanie jest drogie, więc należy z rozmysłem wybierać pomieszczenia, w których decydujemy się je montować. Znacznie tańsze są piece akumulacyjne, które nagrzewają się i potem powoli oddają ciepło.

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, trzeba pamiętać że sprawność ogrzewanie jest większa jeśli budynek jest ocieplony od zewnątrz a drzwi i okna są szczelne.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK