| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jak ogrzać tanio dom

Jak ogrzać tanio dom

Co jest bardziej opłacalne ogrzewanie miejscowe czy centralne. Spróbujmy zastanowić się nad kosztami ogrzewania, porównując systemy grzewcze miejscowe i centralne.

Ogrzewanie centralne, czyli jedno źródło ciepła rozprowadzane do wszystkich pomieszczeń. Jest to model stosowany na osiedlach i w większości domów wielorodzinnych.

- Sieć miejska jest najtańszym rozwiązaniem ze względu na korzyści skali. Ciepło z sieci miejskiej może być doprowadzone także do domów jednorodzinnych o ile jest taka techniczna możliwość. Pomieszczenia są ogrzewane grzejnikami zawieszonymi na ścianach lub poprzez ogrzewanie podłogowe. Najlepsze rezultaty przynosi łączenie ogrzewania naściennego z podłogowym. Unikaj ogrzewania podłogowego w sypialni ze względu na cyrkulację powietrza, która unosi od podłogi do góry drobinki kurzu. Stosuj w łazience w miejscach gdzie chodzisz z gołymi stopami. Grzejniki naścienne są najbardziej wydajne, czym przyczyniają się do oszczędzania zużycia energii, pod oknami, na przedpokoju. Mają tworzyć kurtynę powietrzną powstrzymującą napływanie chłodnego powietrza z zewnątrz.

- System ogrzewania powietrznego, zasilanego przez kominek z wkładem, DGP czyli z możliwością dystrybucji ciepłego powietrza lub przez kominek z płaszczem wodnym. Rozwiązanie dosyć drogie, jeśli miałoby być zastosowane w domu o powierzchni 100 m2 i większej. Dodatkowym minusem jest uciążliwość związana z obsługą kominków. Opał wymaga uzupełniania w okresach nie dłuższych niż 8 godzin, co oznacza że zimą jeśli są duże mrozy nie możemy sobie pozwolić na opuszczenie domu na dłużej.

- Kotły gazowe, olejowe lub na paliwo stałe, dobre rozwiązanie we wszystkich tych przypadkach, w których nie możemy skorzystać z ogrzewania miejskiego. Gazowe i olejowe, są praktycznie bezobsługowe, trzeba tylko dbać o to, żeby zbiornik na opał był w odpowiednim momencie zatankowany. Z kotłami na paliwo stałej jest podobny problem jak w przypadku wkładów kominkowych, należy systematycznie dokładać opał z tym, że wystarczy zrobić to raz na dobę lub raz na dwie doby. Koszty są nieco wyższe niż ogrzewanie z sieci miejskiej, ale mamy ten komfort, że sami decydujemy, kiedy zaczyna i kończy się sezon grzewczy.

Ogrzewanie miejscowe, w starych kamienicach to przede wszystkim piece kaflowe na węgiel. Współcześnie piece kaflowe buduje się tylko i wyłącznie do ozdoby. Ogrzewanie miejscowe bazuje głównie na energii elektrycznej, która jest bardzo droga. Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe to bardzo kosztowne rozwiązanie, ale jeśli chodzi o funkcjonalność równie zawodne i wygodnie jak korzystanie z sieci miejskiej przy centralnym ogrzewaniu. Miejscowe ogrzewanie jest drogie, więc należy z rozmysłem wybierać pomieszczenia, w których decydujemy się je montować. Znacznie tańsze są piece akumulacyjne, które nagrzewają się i potem powoli oddają ciepło.

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, trzeba pamiętać że sprawność ogrzewanie jest większa jeśli budynek jest ocieplony od zewnątrz a drzwi i okna są szczelne.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK