REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kominki tworzą niepowtarzalny nastrój są też ekonomicznym źródłem ciepła

Judyta Boroń
kominek
kominek

REKLAMA

REKLAMA

Zastanawiając się na wyborem kominka i wkładu kominkowego należy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd ale szereg czynników dodatkowych.

REKLAMA

Kominki otwarte o klasycznych kształtach, chociaż są niezwykle piękne mają więcej wad niż zalet. Wypalają dużą ilość powietrza, bo około 1000m3 w ciągu kilku godzin. Dym może się cofnąć do wnętrza pokoju a żar z otwartego paleniska może spowodować pożar. Przede wszystkim jednak, zużycie drewna w tradycyjnym otwartym kominku jest dużo duże i mało wydajne. Temperaturę można regulować wyłącznie zmniejszając ilość opału w palenisku, jeśli ogień jest zbyt duży nie ma innego sposobu jak poczekać aż drewno się wypali. Do wnętrza pomieszczenia jest oddawane nie więcej niż 20% ciepła- reszta jest stratą. Ciepło ucieka na zewnątrz szybem kominowym i co najwyżej mogą z niego skorzystać gołębie na dachu.

REKLAMA

Alternatywą dla kominków otwartych jest zastosowanie wkładów kominkowych, które regulują dopływ powietrza, dzięki czemu spalanie odbywa się powoli a ciepło jest oddawane do wnętrza mieszania stopniowo w rezultacie unikamy przegrzewania pomieszczeń. Nowoczesne wkłady kominkowe oddają około 80% ciepła, co daje wymierną oszczędność dla domowego budżetu. Kominek w wkładem jest bardzo ekonomicznym źródłem ciepła. Używanie kominków, jako wsparcia dla centralnego ogrzewania może zmniejszyć rachunki za ogrzewanie do 30%.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając wkład kominkowy:

REKLAMA

a) Zużycie opału w przeliczeniu na godzinę. Na przykład jeśli wkład ma moc 7kW, to powinniśmy oczekiwać że w ciągu godziny spali 2,5 kg drewna. Te dane powinien podać producent.
b) Jaką powierzchnię domu planujemy ogrzać. W zależności od metrażu dobieramy moc nominalną mierzoną w kW. 1 KW wystarcza na ogrzanie 25m2 powierzchni mieszkalnej. To bardzo ważny współczynnik, ponieważ pozwala dobrać wkład dokładnie do potrzeb. Wkład o mniejszej mocy nie spełni swojej roli, jeśli kupimy za duży to przepłacimy, bo ceny kominków rosną wraz z ich mocą nominalną.
c) Czy ma podwójny system spalania, który zapewnia spalanie resztki gazów znajdujących się w spalinach. Podwójny system spalania obniża temperaturę spalin, oddając ciepło do wnętrza budynku, pozwala na ekonomiczne wykorzystanie drewna.
d) Czy ma podwójny deflator, który zabezpiecza przed cofnięciem się spalin i wydostaniem przed drzwiczki wkładu do pomieszczenia.

Kominek to symbol ogniska domowego, miejsce, przy którym domownicy i ich goście spędzają dużo czasu, dlatego należy dobrze przemyśleć jego formę. Prawdą jest, że zamknięty kominek nie jest już taki urokliwy, ale za to jest bezpieczny i tańszy w użytkowaniu. Minimalizowanie drewna potrzebnego do ogrzania domu ma nie tylko aspekty ekonomiczne, ale i ekologiczne, bo redukujemy ilość drzew wycinanych z przeznaczeniem na opał.
Jeśli planujesz budować kominek, rozważ użyteczność, jakiej oczekujesz i koszty eksploatacji. O ile na pierwszą część pytania musisz odpowiedzieć sobie sam to, jeśli chodzi o koszty eksploatacji – bardziej ekonomicznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest kominek z wkładem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA