| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Kominki tworzą niepowtarzalny nastrój są też ekonomicznym źródłem ciepła

Kominki tworzą niepowtarzalny nastrój są też ekonomicznym źródłem ciepła

Zastanawiając się na wyborem kominka i wkładu kominkowego należy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd ale szereg czynników dodatkowych.

Kominki otwarte o klasycznych kształtach, chociaż są niezwykle piękne mają więcej wad niż zalet. Wypalają dużą ilość powietrza, bo około 1000m3 w ciągu kilku godzin. Dym może się cofnąć do wnętrza pokoju a żar z otwartego paleniska może spowodować pożar. Przede wszystkim jednak, zużycie drewna w tradycyjnym otwartym kominku jest dużo duże i mało wydajne. Temperaturę można regulować wyłącznie zmniejszając ilość opału w palenisku, jeśli ogień jest zbyt duży nie ma innego sposobu jak poczekać aż drewno się wypali. Do wnętrza pomieszczenia jest oddawane nie więcej niż 20% ciepła- reszta jest stratą. Ciepło ucieka na zewnątrz szybem kominowym i co najwyżej mogą z niego skorzystać gołębie na dachu.

Alternatywą dla kominków otwartych jest zastosowanie wkładów kominkowych, które regulują dopływ powietrza, dzięki czemu spalanie odbywa się powoli a ciepło jest oddawane do wnętrza mieszania stopniowo w rezultacie unikamy przegrzewania pomieszczeń. Nowoczesne wkłady kominkowe oddają około 80% ciepła, co daje wymierną oszczędność dla domowego budżetu. Kominek w wkładem jest bardzo ekonomicznym źródłem ciepła. Używanie kominków, jako wsparcia dla centralnego ogrzewania może zmniejszyć rachunki za ogrzewanie do 30%.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając wkład kominkowy:

a) Zużycie opału w przeliczeniu na godzinę. Na przykład jeśli wkład ma moc 7kW, to powinniśmy oczekiwać że w ciągu godziny spali 2,5 kg drewna. Te dane powinien podać producent.
b) Jaką powierzchnię domu planujemy ogrzać. W zależności od metrażu dobieramy moc nominalną mierzoną w kW. 1 KW wystarcza na ogrzanie 25m2 powierzchni mieszkalnej. To bardzo ważny współczynnik, ponieważ pozwala dobrać wkład dokładnie do potrzeb. Wkład o mniejszej mocy nie spełni swojej roli, jeśli kupimy za duży to przepłacimy, bo ceny kominków rosną wraz z ich mocą nominalną.
c) Czy ma podwójny system spalania, który zapewnia spalanie resztki gazów znajdujących się w spalinach. Podwójny system spalania obniża temperaturę spalin, oddając ciepło do wnętrza budynku, pozwala na ekonomiczne wykorzystanie drewna.
d) Czy ma podwójny deflator, który zabezpiecza przed cofnięciem się spalin i wydostaniem przed drzwiczki wkładu do pomieszczenia.

Kominek to symbol ogniska domowego, miejsce, przy którym domownicy i ich goście spędzają dużo czasu, dlatego należy dobrze przemyśleć jego formę. Prawdą jest, że zamknięty kominek nie jest już taki urokliwy, ale za to jest bezpieczny i tańszy w użytkowaniu. Minimalizowanie drewna potrzebnego do ogrzania domu ma nie tylko aspekty ekonomiczne, ale i ekologiczne, bo redukujemy ilość drzew wycinanych z przeznaczeniem na opał.
Jeśli planujesz budować kominek, rozważ użyteczność, jakiej oczekujesz i koszty eksploatacji. O ile na pierwszą część pytania musisz odpowiedzieć sobie sam to, jeśli chodzi o koszty eksploatacji – bardziej ekonomicznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest kominek z wkładem.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK